W gimnazjum w ramach Patronatu będziemy realizować cykl zajęć edukacyjnych prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pt "Bliżej Kultury".
Pierwsze z nich odbyły sie w piątek 27 marca br.Zainaugurował je wykładowca, filmoznawca mgr Andrzej Kozieja, który od ponad 20 lat zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o filmie i teatrze, prowadzi także m.in. autorską edukację filmową "Szkolne Spotkania Filmowe". Jest inicjatorem i koordynatorem wielu działań kulturalnych na terenie Kielc (Nagroda Prezydenta Miasta).
Pan Andrzej Kozieja jest także organizatorem i członkiem komisji selekcyjnej Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. W 2013r. otrzymał statuetkę "Wykładowca Roku".
Temat zajęć, które poprowadził z naszą młodzieżą dotyczył świata i życia ludzi niepełnosprawnych na przykładzie dwóch filmów dokumentalnych "Matka" i "Skarby Ani K". Reakcja młodzieży po projekcji świadczyła o ich dojrzałości emocjonalnej, wyrobieniu kulturalnym i świadomym odbiorze dzieła filmowego - na co zwrócił uwagę prowadzący.
Aktywność młodzieży, udzielanie mądrych odpowiedzi podczas analizy i interpretacji dokumentów, na pewno przydadzą sie w doskonaleniu umiejętnosci "czytania" audiowizualnego tekstu kultury, a to z kolei wiedza przydatna do egzaminu gimnazjalnego.
Innym rodzajem działalności w ramach Patronatu będą wyjazdy z naszą młodzieżą do Kielc.
Chcemy, by nasi uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych seminariach, konwersatoriach, wykładach.
Uczelnia umożliwi także uczniom i kadrze pedagogicznej udział w przedsięwzięciach naukowych.

Webmaster :I.P