PATRON NASZEJ SZKOŁY ANTONI HEDA ,,SZARY"Kalendarium życia Antoniego Hedy - "Szarego"

Data Wydarzenie
MŁODOŚĆ
11.10.1916 r. urodził sie Antoni Heda w Malomierzycach kolo Ilży w rodzinie rolników Jana i Antoniny z Dziurów. Mial trzy siostry (Hela, Janina. Marysia) i pieciu braci (Wladyslaw, Stanislaw, Jan, Józef, Stefan).
1923 r. rozpoczął nauke w czteroklasowej szkole w Malomierzycach, ostatnie klasy szkoly powszechnej ukonczłl w Rzeczniowie.
1931 -1936 r. kształcił sie w Kolejowej Szkole Technicznej w Radomiu, na wydziale elektryczno-mechanicznym z dodatkowym kursem zbrojeniowym.
Wrzesień 1936 r. otrzymal prace w Fabryce Zbrojeniowej w Starachowicach w Izbie Pomiarów.
Wrzesien 1937 r. został powołany do Szkoly Podchorazych Rezerwy 2 Dywizji Legionów w Sandomierzu, sluzbe odbywal w Kielcach, w 4 pulku piechoty, dowodzonym przez mjr Ogloze, w plutonie karabinów maszynowych.
W 1938 r. powrót do pracy w Fabryce Zbrojeniowej Starachowice, gdzie pracuje na stanowisku -konstruktora przyrzadów.
CZAS WOJNY
Wrzesień 1939 r. udział "Szarego" w przygotowaniu do obrony Zakladów Zbrojeniowych Starachowicach. W okolicach Wierzbnika Heda bierze udział w boju z niemieckim patrolem zwiadowczym.
1939 r. walczy z oddziałami Wojska Polskiego, w skladzie 12 DP pod Ilza, a nastepnie na Lubelszczyznie, m.in. 5.10.1939 pod Kockiem w zgrupowaniu gen. Kleeberga.
Styczeń 1940 r. nawiazanie kontaktu z siecią konspiracyjna w Skarżysku,działalność w konspiracyjnych strukturach "Orla Bialego".
Luty 1940 r. przystepuje do Zwiazku Walki Zbrojnej w Ilzy, po zaprzysiezeniu zostaje zolnierzem Zwiazku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Starachowicach.
Lipiec 1940 r. aresztowany przez NKWD zostaje osadzony w wiezieniu w twierdzy w Brzesciu.
Czerwiec 1941 r. laduje w niemieckim stalagu 107 w okolicach Terespola, skad cudem ucieka w rodzinne strony.
1942 r. zostal komendantem Podobwodu Ilza AK (krypt. "Dolina").
Sierpnien 1943 r. Po zdobyciu w sierpniu 1943 r. wiezienia niemieckiego w Starachowicach komenda Okregu Kielecko-Radomskiego AK wyrazila zgode na przejscie Hedy do partyzantki. Walczyl w skladzie zgrupowania AK Jana Piwnika ps. "Ponury".
Sposród wielu akcji zbrojnych, które przeprowadzil "Szary", mozna wymienic nastepujace:
6 sierpnia 1943 r. zdobycie bez strat wlasnych niemieckiego wiezienia w Starachowicach i uwolnienie wszystkich ok. 80 aresztowanych.
15 września 1943 r. zdobycie w bialy dzien po ponad 3 godzinnym boju ufortyfikowanego kompleksu budynków majatku Pakoslaw, odleglego o 5km od Ilzy, obsadzonego plutonem 45 niemieckich frontowych zolnierzy, terroryzujacych okoliczna ludnosc. Zdobycie znacznej ilosci broni, amunicji i zaopatrzenia. Straty wlasne: jeden ranny zolnierz.
23 września 1943 r. udana akcja odwetowa na niemieckich kolonistach we wsi Gozdawa kolo Sienna, za represje na okolicznej ludnosci polskiej.
30 października 1943 r. udana akcja na terenie Zakladów Zbrojeniowych w Starachowicach, podczas której partyzanci przebrani za Niemców opanowali fabryke i wyniesli 2 mln zl oraz bron.
1 kwietnia 1944 r. zakonczone sukcesem calodzienne walki w okolicy Jelenca z niemiecka oblawa; jedno z najwspanialszych zwyciestw partyzanckich w Okregu AK Kielecko-Radomskim.
5/6 czerwca 1944 r. opanowanie miasta Konskie, rozbicie niemieckiego aresztu i uwolnienie ok. 70 osób. Straty wlasne: 4 zabitych, 2 rannych, niemieckie: 17 zabitych, 8 rannych.
19 lipca 1944 r. w okolicach Wólki Plebanskiej opanowanie niemieckiego pociagu, zdobycie znacznej ilosci amunicji i trotylu.
  W okresie akcji "Burza" - walki m.in. pod Radoszycami, Trawnikami i Szewcami; oddzial A. Hedy wchodzil wówczas wskładII batalionu 3 pp Leg. AK pod dowództwem kpt. Stanislawa Poreby ps. "Swiatek".
5 sierpnia 1945 r. najslynniejsza akcja bojowa - ok. 250 osobowy oddzial AK pod dowództwem kpt. "Szarego" podczas ok. 4 godzinnej operacji rozbil glówne ubeckie wiezienie w centrum Kielc, przy ul. Zamkowej i uwolnil ok.700 wiezniów z niemal wszystkich cel (zabraklo trotylu do otwarcia 3 cel).
Okres PRL
  Po zakonczeniu wojny Antoni Heda pozostal w konspiracji, dzialajac w ramach Ruchu Oporu Armii Krajowej, a nastepnie Delegatury Sil Zbrojnych.
28 lipca 1948 r. aresztowanie "Szarego" w Gdansku pod nazwiskiem Antoni Wisniewski. Postawiono mu zarzut wspólpracy z hitlerowskim okupantem, skazano na czterokrotna kare smierci. Siedzial w wiezieniach w Kielcach, w Warszawie na Rakowieckiej, w Rawiczu i we Wronkach.
  Zmiana wyroku na dozywocie ze wzgledu na pomoc Zydom i uratowanie jenców radzieckich.
16.11.1956 r. na mocy amnestii "Szary" wychodzi na wolnosc
  Pobyt w Kaniach pod Warszawa. Prowadzi warsztat a potem szklarnie. W dalszym ciagu prowadzi jednakdziałalność niepodleglosciowa, m.in. dzialajac w NSZZ "Solidarnosc".
1981 r. zostal wybrany na Przewodniczacego Niezaleznego Zwiazku Kombatantów przy NSZZ "Solidarnosc".
13.12.1981 r. podczas stanu wojennego zostaje internowany i osadzony w wiezieniu w Bialolece.
16.06.1982 r. na prosbe rodziny Heda "Szary" zostaje zwolniony z internowania.
  Przez wiele latbyłdoradca kardynala Stefana Wyszynskiego.
OKRES RP
1990 zrehabilitowany Antoni Heda doprowadzil do powstania Swiatowej Federacji Polskich Kombatantów i zostal jej prezesem.
1990 r. zostal awansowany do stopnia pulkownika przez Prezydenta RP na Uchodzstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
  Antoni Heda "Szary"byłtakze Glównym Komendantem Zwiazku Strzeleckiego, nawiazujacego do tradycji Druzyn Strzeleckich Józefa Pilsudskiego.
13 grudnia 2004 r. w dowód uznania jego zaslug zostal awansowany do stopnia generała brygady Polskich Druzyn Strzeleckich.
3 .05.1996 r. prezydent Lech Kaczynski mianuje go generalem brygady.
  Za swoje zaslugi wojenne zostal odznaczony wieloma odznaczeniami, w tym dwukrotnie krzyzem Virtuti Militari i Krzyzem Walecznych.
  Jest autorem dwóch ksiazek: Wspomnienie "Szarego" i "Szary" przeciw zdrajcom Polski.
W latach 90. zwiazal sie z narodowym srodowiskiem Tygodnika "Ojczyzna".
14.02.2008 r. po wielomiesiecznej chorobie umiera w Warszawie.
21 lutego 2008 r.

Rozpoczęła je Żałobna Msza Świeta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Tego samego dnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadal pośmiertnie tytuł generała brygady w stanie spoczynku Antoniemu Hedzie-"Szaremu", za wybitne zasługi dla niepodległościRzeczypospolitej Polskiej, Krzyz Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazda Orderu Odrodzenia Polski i w imieniu Prezydenta RP przekazal order rodziniezmarłego.

General Heda pochowany zostal na cmentarzu w Podkowie Lesnej.

29 lutego 2008 r. Sejm 6 kadencji na swoim 9 posiedzeniu uczcil pamiec generała Antoniego Hedy "Szarego" minuta ciszy.
1990 Honorowy obywatel Starachowic
2001 Ostrowca Świętokrzyskiego, Końskich, Skarżyska - Kamiennej, Ilży, Staporkowa
ŻYCIE RODZINNE
Jesień 1942 r. Poznanie Waclawy Kotlickiej ps. "Narcyza" podczasdziałalnośći konspiracyjnej.
7 kwietnia 1945 r. konspiracyjny ślub w domu rodzinnym Waclawy w Wolborzu udzielony przez ks. Bronislawa Gajde.
Styczeń 1946 na świat przychodzi pierwsza córka Teresa.
Maj 1947 narodziny Marii. Ojciec nie był przy narodzinach żadnej córki.
Listopad 1953r Szary bierze slub cywilny z matka swoich dwóch córek - Wacława.
1955( lub 54)

podczas widzenia w wiezieniu we Wronkach dziewiecioletnia Teresa po raz pierwszy widzi swojego ojca.

 

Ma wnuczkę Antoninę.

 

Webmaster :I.P