Rok szkolny 2017/2018


Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2017/2018Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Generała Antoniego Hedy – Szarego

21 czerwca 2018r. – Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Generała Antoniego Hedy – Szarego w leśniczówce Klepacze Nadleśnictwo Starachowice, w której wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: klasa 2b, delegacje z klas 2a i 2c, poczet sztandarowy. Uczniowie zaprezentowali patriotyczny program artystyczny pod kierunkiem polonistki pani Grażyny Rojek. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i udział w uroczystości oraz za ogromną wytrwałość i godne reprezentowanie Gimnazjum nr 1 w niezwykle trudnych warunkach, bo przy ponad trzydziestostopniowym upale. Drodzy uczniowie i nauczyciele, „Jesteście Wielcy”!


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018, przygotowane przez uczniów klas drugich pod kierunkiem p. Grażyny Rojek i p. Marty Mazur. Gratulujemy uczniom wyróżnień, nagród, sukcesów -tych dużych i tych całkiem niewielkich ! „Zamawiamy słońce na dwa miesiące” – życzymy niezapomnianych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.


Pożegnanie absolwentów 2018

W piątek 15 czerwca uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” pożegnali się uroczyście ze szkołą. W piątek 15 czerwca młodzież zaprezentowała się po raz ostatni w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Moniki Kosiór i Dagmary Ptak. Były kwiaty i podziękowania za trud włożony w wychowanie i nauczanie. Pani dyrektor Renata Topolska wręczyła nagrody książkowe dla najlepszych uczniów, sportowców i społeczników, listy pochwalne dla rodziców oraz dyplomy za zaangażowanie w życie szkoły. Młodzież klas trzecich uroczyście przekazała sztandar szkoły klasom drugim. Część oficjalna zakończyła się pięknie odtańczonym polonezem, do którego przygotowała uczniów pani dyrektor Renata Topolska. Potem młodzież bawiła się już przy swojej ulubionej muzyce.


Dzień sportu


Sportowy Turniej Profilaktyczny

23 maja uczniowie naszego gimnazjum zajęli II miejsce w IV Sportowym Turnieju Profilaktycznym „Zachowaj trzeźwy umysł – nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3a i 2a pod kierunkiem p. Magdaleny Wójcickiej i p. Agnieszki Moroń. Gratulujemy


XII Powiatowy Konkurs Informatyczny

Powiatowy Konkurs Informatyczny składał sie z dwóch części. Część pierwsza polegała na przygotowaniu pracy multimedialnej na temat: „100 lat Niepodległości – wydarzenia, postacie i rozwój naszego regionu”. prace zgłoszone przez naszych gimnazjalistów obejmowały film, stronę internetową oraz prezentacje multimedialne. Druga część polegała na rozwiązaniu przez uczestników testu z zakresu technologii informacyjnej na szkolnej platformie edukacyjnej. Konkursową rywalizację wygrał Filip Borowiec z klasy 3b, komisja konkursowa wyróżniła także : Adriana Września z klasy 3a. W tym konkursie wzięli również udział: Gabriela Rybicka z klasy 3a, Mateusz Kozdęba z klasy 3b oraz Gabriel Sierpień z klasy 2b. Gimnazjalistów przygotowała p.Izabela Ponikowska. GRATULACJE !!!!Konkurs poetycki

25 kwietnia odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu poetyckiego „Moja szkoła, moje miasto, moja Mała Ojczyzna”. W kategorii poetyckiej 3 miejsce zdobyła Ewelina Bryła z klasy 3b. W kategorii prozatorskiej zwyciężyła Weronika Zielińska z klasy 2b, a 2 miejsce zajęła Natalia Gębura z klasy 3b. Dyplom za udział otrzymał Mateusz Kozdęba z klasy 3b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !


Święto Konstytucji 3 maja

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów z klasy 2b pod kierunkiem pani Doroty Ociesy i pana Franciszka Łacha.


Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych

17 kwietnia w sali konferencyjnej Omega na terenie Targów Kielce odbyły się uroczystości wręczenia dyplomów i medali 75 laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych oraz 257 laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów dotychczasowych gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2017/2018. Świętokrzyski Kurator Oświaty pogratulował laureatom i nauczycielom wytrwałości w dążeniu do celu oraz sukcesów w konkursach. Pamiątkowe medale i dyplomy laureatom wręczali: Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w osobach: Jacek Wołowiec, Krzysztof Łysak, Elżbieta Dudek. Laureaci oprócz medali i dyplomów otrzymali pamiątkowe piernikowe serca z datą symbolizującą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości brała udział nasza laureatka konkursu biologicznego Katarzyna Żurowska.


Beskidy 2018

Wyprawa w Beskid Żywiecki odbyła się w dniach 20-23.04.2018 r. i została zorganizowana przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W tegorocznym Rajdzie Górskim wzięli udział członkowie SKKT Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, SKKT ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach oraz członkowie SKKT z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ze Stawu Kunowskiego.
Kierownikiem rajdu był prezes Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach, przodownik turystyki górskiej Krzysztof Kasprzyk. Wycieczka rozpoczęła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. Uczestnicy bezpośrednio po egzaminie gimnazjalnym autokarem udali się do miejscowości Złatna, w Beskidzie Żywieckim. Po dotarciu na miejsce grupa wyruszyła pieszo w drogę do Schroniska Górskiego PTTK na Hali Lipowskiej (1290 m n.p.m.). Dotarcie na miejsce zajęło ok. 2 godziny. W schronisku odbyła się obiadokolacja, a następnie uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach. Dzień zakończył wieczór krajoznawczy ,,Góry, nasze góry”. Następnego dnia po śniadaniu, turyści biorący udział w rajdzie wyruszyli ze schroniska. Trasa przejścia wyglądała następująco: Hala Lipowska - Trzy Kopce (1216 m n.p.m.) - Hala Miziowa (1270 m n.p.m.) - Trzy Kopce - Hala Lipowska i trwała ok. 6 godz. Grupa powróciła do schroniska o godz. 16:00. O godz. 18:00 była obiadokolacja, a wieczorem odprawa połączona z wieczorem piosenki.
Trzeciego dnia po wyśmienitym śniadaniu wszyscy udali się na wędrówkę, która trwała 5 godzin i przebiegała następująco: Hala Lipowska - Martoszka (1288 m n.p.m.)- Romanka (1366 m n.p.m.)  Hala Rysianka - Hala Lipowska.
Po powrocie zjedliśmy obiad. Później uzupełnialiśmy książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej. Pod koniec dnia o godzinie 19:00 odbył się wieczór pożegnalny pod hasłem "A w górach nie ma już nikogo" oraz wspólne ognisko z kiełbaskami. Ostatniego dnia po śniadaniu grupa wyruszyła w drogę powrotną ze schroniska do Żabnicy Skałki (Hala Lipowska -€ Hala Rysianka -€ Żabnica Skałka) gdzie czekał na nią autokar, którym wyruszyli z powrotem do Starachowic. O godzinie 19:26, po dotarciu na miejsce wycieczka dobiegła końca.
Tekst: Kamil Rybak uczeń Gimnazjum nr 1 w Starachowicach
Foto: Arkadiusz Cybuch


VII Konkurs Prac Uczniowskich

Dnia 12 kwietnia 2018 r. w godzinach od 9.00 do 12.00 na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się VII edycja Festiwalu Nauki. Podczas festiwalu odbył się jak co roku konkurs prezentacji naukowych, którego koordynatorem jest I Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic wraz ze Stowarzyszeniem Nasza Jedynka.

II MIEJSCE zdobyły Ewelina Bryła i Marta Ziewiec  z klasy 3b
III  MIEJSCE uzyskali Mateusz Kozdęba, Filip Podwiak  z klasy 3B.
W konkursie wzięli również uczniowie klasy 2B Filip Podgórski i Jakub Kawałek.
XII Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację - Impreza na Orientację

W tegorocznych Mistrzostwach brało udział 17 zespołów: • w kategorii TP (szkół podstawowych) – 11 zespołów, • w kategorii TM (szkół gimnazjalnych) – 3 zespoły, • w kategorii TO (open) – 3 zespoły. Mistrzostwa przeprowadzono w dniu 7 kwietnia 2018 roku na terenie wokół basenu przy ul. Szkolnej oraz w pobliskim lesie.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Kategoria TP /szkoły podstawowe/:
I miejsce - SP w Nietulisku Dużym (Nawojka Wojtasik, Zofia Wojtasik, opiekun Aneta Tokarska-Wojtasik).
II miejsce - SP nr 10 w Starachowicach (Joanna Kosecka, Aleksandra Maj, Maja Młynarczyk, drużyna przygotowana przez panią Sylwię Winnicką, opiekun Marcin Kusiak).
III miejsce - SP nr 13 w Starachowicach (Fryderyk Kijas, Dominik Chmiel, Piotr Rymarczyk, opiekun Piotr Adamus).
Kategoria TM /gimnazja/:
I miejsce - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Ada Marek, Alicja Bojara, Katarzyna Cieślik, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
II miejsce - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Agata Tarnopolska, Aleksandra Krawczyk, Katarzyna Żurowska, opiekunowie: Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach).
III miejsce - Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Natalia Szlachowska, Nikolina Błach, Kamil Kuciński, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
Kategoria TO /open/:
I miejsce - „Familia Wojtasików” z Nietuliska Dużego (Marcelina Wojtasik, Aneta Tokarska-Wojtasik)
II miejsce - II LO w Starachowicach (Agata Klepacz, Weronika Kuśmierczyk, Katarzyna Sławek, opiekun Norbert Kutyła).
III miejsce - Drużyna OM PTTK Starachowice (Justyna Jagieła, Daniel Kasperkiewicz).
Podsumowanie Mistrzostw odbyło się przy ognisku przy Wiacie, na terenie Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta w Starachowicach oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, zostały wręczone przez: Wicestarostę Powiatu Starachowickiego pana Marka Pawłowskiego, przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pana Włodzimierza Orkisza, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Starachowicach panią Renatę Topolską, Sędziego Głównego zawodów pana Pawła Kowalczyka oraz Krzysztofa Kasprzyka prezesa Zarządu Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach.
Sędzia Główny: Paweł Kowalczyk - Przodownik Imprez na Orientację nr 446.
Budowniczy trasy: Paweł Kowalczyk, Tomasz Cygan.
Obsługa imprezy: Aleksandra Dunal, Weronika Zielińska, Klaudia Wybraniec, Mikołaj Jop, Eligiusz Ziewiec - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, Lidia Kosno, Krzysztof Szwed - koło przewodników i pilotów PTTK w Starachowicach. Organizatorzy: * Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach * Gimnazjum nr 1 im. generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach. Organizatorzy składają podziękowania Starostwu Powiatowemu w Starachowicach, Urzędowi Miasta w Starachowicach oraz Miejskiemu Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach za pomoc w organizacji imprezy.


Wizyta w murach Technikum nr 2

Dnia 4 kwietnia grupa uczniów naszego gimnazjum gościła w przyjaznych murach Technikum nr 2 na warsztatach informatycznych. Naszym wspaniałym i bardzo zaangażowanych przewodnikiem był pan Radosław Mroczek, który wprowadził wszystkich w tajniki kierunku informatyka. Zwiedziliśmy pracownię diagnostyki urządzeń komputerowych, pracownię sieci komputerowych, zapoznaliśmy sie z techniką programowania robotami z także programowaniem witryn internetowych w języku JavaScript. Dzięki takim warsztatom dowiedzieliśmy się wiele praktycznych faktów związanych z profilem technik informatyk.


Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka w Gimnazjum nr 1

We wtorek 26 marca podsumowano obchody XXVI Tygodnia Kultury Języka. W tym roku przebiegał on pod hasłem ,,Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie". Rozwijanie kompetencji oratorskich wśród młodzieży jest niezwykle ważne, ponieważ sztuka pięknego mówienia i pisania jest dziś bardzo potrzebna. Często o tym zapominamy i nie przywiązujemy wagi do słów, jakimi się posługujemy. To błąd, ponieważ sposób wypowiadania myśli i uczuć świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Umiejętności oratorskie są zatem niezbędne do kreowania siebie jako osoby obytej i kulturalnej. Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 wzięli udział we wszystkich działaniach mających na celu propagowanie poprawnej polszczyzny, pięknej mowy i czytelnictwa. Odbyły się konkursy, które wyłoniły mistrzów słowa, ortografii i poprawnej polszczyzny. Tytuł Mistrza Ortografii Gimnazjum nr 1 zdobyła Katarzyna Żurowska z kl.II b. Po laur zwycięstwa w konkursie ,,Z polszczyzną za pan brat" sięgnęła Natalia Gębura z kl.III b, II miejsce zajęła Katarzyna Żurowska z kl.II b, a III miejsce przypadło Aleksandra Bąk z kl.II b. Wiele emocji wzbudziła konkurencja, w której uczestnicy popisywali się swoimi umiejętnościami oratorskimi. Jury postanowiło nagrodzić wybitnych mówców: Marka Samsonowskiego, Katarzynę Żurowską, Agatę Tarnopolską z kl.II b oraz Natalię Gęburę z kl.II b. Przyznano także wyróżnienia dla Mariusza Mączki z kl.II c i Gabrysi Rybickiej z kl.III a. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Spotkanie zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów utalentowanych aktorsko. Natalia Gębura, Natalia Szlachowska, Nikolina Błach, Mateusz Kozdęba i Gabrysia Rybicka przedstawili uwspółcześnioną historię Balladyny, która okazała się przedsiębiorczą bizneswoman. Agata Tarnopolska w swoim monogramie przybliżyła nam punkt widzenia sfrustrowanego ucznia. Jej występ wprowadził wszystkich w doskonały humor. Nad przebiegiem i podsumowaniem tegorocznego Tygodnia Kultury Języka czuwały panie polonistki - Grażyna Rojek i Monika Niwicka.


III Konkurs historyczny „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918”

W finale III Konkursu historycznego „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918”, który odbył się 23 marca 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach zwyciężył  uczeń klasy II b Gimnazjum nr 1 w Starachowicach Marcin Walendzik. 9 miejsce zajęła Katarzyna Żurowska z klasy II b, a w finale startował również Mateusz Kozdęba z klasy III b.


XLVI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

W sobotę 17 marca 2018 r. w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach odbyły się eliminacje powiatowe XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego organizowane przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach oraz Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W eliminacjach udział wzięło 9 trzyosobowych zespołów w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Młodzież najpierw pisała test wiedzy obejmujący pytania krajoznawcze dotyczące powiatu i regionu, pytania turystyczne, topograficzne, związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz dotyczące udzielania pierwszej pomocy. W drugiej części młodzież zmagała się z rowerowym torem przeszkód, samarytanką, mierzeniem odległości w terenie, rzucaniem do celu, rozpoznawaniem roślin i zwierząt oraz śladów i tropów zwierząt oraz rozpoznawaniem atrakcji turystycznych regionu. Celem turnieju było promowanie poznawania przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Zwycięstwo odniosły następujące drużyny: Szkoła Podstawowa nr 11 w Starachowicach (Joanna Krupa, Aleksandra Walkiewicz, Martyna Woszczyna, opiekun Artur Turaj), Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Jakub Chrząszcz, Michał Jeż, Stanisław Surdy, opiekun Krzysztof Kasprzyk), I LO w Starachowicach (Julia Dwojak, Paweł Klepner, Jakub Łygan, opiekun Przemysław Wolszczak). Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach wręczali wicestarosta Powiatu Starachowickiego pan Marek Pawłowski oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pani Renata Topolska. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały powiat starachowicki podczas eliminacji wojewódzkich. Sędzią Głównym etapu powiatowego XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego była Agata Maciąg. Jury tworzyli członkowie kadry Międzyszkolnego Oddziału PTTK oraz pedagodzy: Lidia Kosno, Bogdan Kosowski, Krzysztof Szwed, Mateusz Szwed, Michał Surma, Bogdan Zaborski, Grzegorz Gadomski i Paweł Brzozowski. Obsługę imprezy zapewnili uczniowie klasy IIb Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pod opieką wychowawcy.                                               Foto: Krzysztof Szwed


XXX RAJD WAGAROWICZA

Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Gimnazjum nr 1 w Starachowicach zorganizował XXX RAJD WAGAROWICZA. Rajd odbył się w poniedziałek 19 marca 2018 roku. Ponad 140 osób wędrowało w zimowej aurze wybranymi trasami na zlot rajdu, który odbył się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Uczestnikami byli uczniowie SP nr 10, SP nr 11, SKKT Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 w Starachowicach, Zespołu Szkół z Krynek i SKKT z Placówki Szkolno-Wychowawczej ze Stawu Kunowskiego. Przy wspólnym ognisku młodzież z opiekunami wysłuchała gawędy Bogdana Zaborskiego o staropolskich obrzędach powitania wiosny, a następnie odbyło się spalenie Marzanny. Na koniec zwiedzano Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Ostatnie gąski pięćdziesiąta rocznica wygaszenia wielkiego pieca w Starachowicach". Wydarzenie to miało miejsce 19 marca 1968 roku.                                                              Foto: Sylwia Winnicka


Sylwetka uczennicy klasy 2B

Katarzyna Żurowska jest uczennicą klasy 2B Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W tym roku uzyskała tytuł laureata w XV Wojewódzkim Konkursie z Biologii oraz III miejsce w powiatowym konkursie przyrodniczym ,,Z przyrodą za pan brat”, który składał się z części biologicznej i chemicznej.

Kasia jest osobą skromną i ma wszechstronne zainteresowania. W biologii pasjonuje się genetyką oraz anatomią i fizjologią człowieka oraz antropogenezą. Interesują ją dzieje Ziemi a  także nierozwikłane zagadki kosmosu. Lubi zwierzęta, jest bystrym obserwatorem przyrody. Przyjemność sprawiają jej długie spacery i piesze wędrówki. Jest członkiem Międzyszkolnego koła PTTK działającego przy Gimnazjum nr 1.

 

IV Powiatowy Turniej Przyrodniczy "Z Przyrodą za Pan Brat"

Dnia 17 marca 2018r. odbył się w II LO konkurs przyrodniczy "Z przyrodą za pan brat" składający się z części biologicznej i chemicznej. Uczennica klasy 2B Katarzyna Żurowska zajęła III miejsce, w tym konkursie wzięli również udział: Marta Ziewiec, Filip Podwiak, Mateusz Kozdęba. GRATULACJE WSZYSTKIM.

XIII powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego "W świat z niemieckim"

Dnia 03.03 w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się powiatowy etap konkursu języka niemieckiego dla gimnazjalistów. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie klas gimnazjalnych mogą sprawdzić poziom swojej wiedzy z języka niemieckiego a także przyczynił sie do promowania w naszym powiecie tego pięknego języka. Marta Ziewiec uczennica klasy 3B została zwycięzcą XIII edycji tego konkursu, który składał sie z dwóch części: pisemnej i ustnej.


Sukcesy

Do III etapu konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:

KATARZYNA ŻUROWSKA w konkursie biologicznym
MARCIN WALENDZIK w konkursie historycznym.


„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Mijają lata i wieki, a słowa Jana Zamoyskiego są wciąż aktualne. Wychowanie i kształcenie w szkołach musi prowadzić do tego, by człowiek wiedział, kim jest, jakie jest jego pochodzenie, przeznaczenie, jakim dziedzictwem kultury polskiej i europejskiej dysponuje na co dzień, jak rozmawiać z innymi, jak zrozumieć starszych, jak być świadomym Polakiem- patriotą i Europejczykiem. Takie przekonanie od wielu lat współtworzy model wychowania naszych uczniów. 9 lutego 2018 roku społeczność Gimnazjum nr 1 w Starachowicach obchodziła Dzień Patrona Szkoły gen. A. Hedy „Szarego”. Impreza ta wpisana była w szkolny kalendarz obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym roku świętowaliśmy, uczestnicząc w rajdzie- lekcji historii „w terenie”. Wyruszyliśmy spod szkoły, by udać się pod pomnik na Piotrowym Polu. Zapalony znicz, chwila zadumy i okolicznościowa gawęda przewodnika i historyka Bogdana Zaborskiego wprowadziły nas w miniony czas. Uczestników rajdu (wraz z drugim przewodnikiem Jerzym Krawczykiem) przywitali przy pomniku przedstawiciele Nadleśnictwa Marcule – współorganizatorzy rajdu, którzy towarzyszyli nam przez całą trasę. Zlot odbył się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. biskupa Jana Chrapka. W tym miejscu wyrażamy szczególną wdzięczność Nadleśnictwu Marcule za bezinteresowną pomoc, gościnność i serdeczność. W Marculach złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem naszego Niezłomnego Patrona. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień dyrektor szkoły Renaty Topolskiej i wicestarosty Marka Pawłowskiego, który podkreślił radosny charakter Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W związku z patriotycznym charakterem imprezy rozstrzygnięty został, ogłoszony wcześniej, konkurs plastyczny pt. „Żołnierze Niezłomni”. I miejsce zdobył Oskar Wiśniewski, II miejsce Cezary Hamrol – obaj z klasy II a, III miejsce przypadło Klaudii Wybraniec z klasy II b. Pięknie brzmiały także pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z klas II b, III a i III b. Rajdowy charakter przedsięwzięcia dopełniło ognisko. Bigosu, pieczonych kiełbasek, pączków i gorących napojów nie zabrakło dla nikogo. W tym miejscu dziękujemy dyrektor szkoły Renacie Topolskiej, której talent organizacyjny ujawnił się po raz kolejny. Każdy uczestnik rajdu otrzymał także bezpłatnie okolicznościowy znaczek rajdowy. Zaangażowanie dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców, pracowników administracji sprawiło, że tegoroczne Święto Patrona Szkoły udało się doskonale i spełniło założone cele. Wśród organizatorów na szczególne wyróżnienie zasługują nauczyciele: Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach i Anna Tarnopolska. Najważniejszym uczestnikiem imprezy była jednak młodzież szkolna, która swoją postawą wspaniale wpisała się w charakter tego święta. Skupieni i zasłuchani podczas podniosłych momentów wędrówki, a później radośni, rozbawieni i roztańczeni przy ognisku, potwierdzili, że imprezy o takim charakterze są potrzebne i mają głęboki sens. Na szczęście dzisiaj patriotyzm polega na czymś innym niż dawniej, kiedyś…. Najważniejsze, by młodzi ludzie wiedzieli i pamiętali, że nie wolno deptać przeszłości ołtarzy, ale na nich doskonalsze wznieść.


Podsumowanie I półrocza

8.02.2018r. w Gimnazjum nr 1 dokonaliśmy podsumowania wyników nauczania za I semestr. Najwyższą średnią uzyskała klasa 2b – 4,09. Pani dyrektor Renata Topolska wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen. Są to: Karolina Chrząszcz i Aleksandra Kasperska z klasy 2a; Katarzyna Żurowska, Agata Tarnopolska, Kamil Rybak, Marcin Walendzik, Klaudia Wybraniec i Aleksandra Dunal z klasy 2b; Mariusz Mączka i Dominik Ruszkiewicz z klasy 2c; Gabriela Rybicka z klasy 3a; Mateusz Kozdęba, Natalia Gębura i Ewelina Bryła z klasy 3b.

Prymusem szkoły okazał się Mateusz Kozdęba z klasy 3b ze średnią ocen 5,38. Spotkanie uświetnił występ uczniów z klasy 2b uczęszczających na zajęcia teatralne, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Ja, Narcyz”. Taniec, muzyka i słowo – to elementy, które połączyły w całość inscenizację o mitologicznym rodowodzie. Przesłanie wynikające z tej prezentacji odczytaliśmy bez problemu, ponieważ uniwersalizm mitów sprawia, że są one wciąż aktualne. W każdym z nas odzywa się czasem zapatrzony w siebie, egoistyczny narcyz. Zakończenie przedstawienia bardzo wyraźnie wskazuje na to, by dostrzec obok siebie drugiego człowieka. W inscenizacji przygotowanej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Grażyny Rojek wzięli udział: Klaudia Wybraniec, Aleksandra Jop, Natalia Jop, Agata Tarnopolska, Weronika Zielińska, Katarzyna Żurowska i Kamil Rybak.


Mam talent 2018


Jasełka w Gimnazjum nr 1

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2017 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W świąteczny nastrój wprowadził nas występ Agaty Tarnopolskiej z kl. IIb, która zagrała i zaśpiewała kolędę ,,Wśród nocnej ciszy”. Uczniowie klas II przypomnieli, co wydarzyło się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Mieliśmy okazję jeszcze raz uświadomić sobie, jaką wyjątkową moc i magię mają te święta. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Jasełka zakończył występ Weroniki Zielińskiej i Oli Dunal z kl. IIb, które przebojowo wykonały utwór ,,Mario, czy już wiesz?” Na zakończenie były życzenia od pani dyrektor Renaty Topolskiej i łamanie się opłatkiem. Nad całością czuwały nauczycielki: Magdalena Wójcicka i Monika Niwicka.


XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 13 grudnia odbył się etap rejonowy olimpiady zdrowego stylu życiaPCK, wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  

Katarzyna Żurowska z klasy 2B zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gratulacje Kasiu!!!!!"Nie daj szansy AIDS-bądź odpowiedzialny"

Dnia 8 grudnia odbyła się impreza prozdrowotna o tematyce HIV i AIDS. Uczniowie klasy 2 B:Katarzyna Żurowska, Wojciech Jarosiński, Agata Tarnopolska, Marcin Walendzik, Klaudia Wybraniec, Aleksandra Jop, Natalia Jop, Filip Podgórski, Weronika Zielińska i Aleksandra Dunal przedstawili wzruszający program artystyczny. Podczas tej imprezy Alicja Różalska i Aleksandra Krawczyk przygotowały plakat dotyczący problemu zakażanych wirusem HIV. Tego dnia również rozstrzygnięto konkurs poetycki ph " Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" wyróżnienia otrzymali: Weronka Zielińska, Natalia Gębura, Mateusz Kozdęba.


MŁODZIEŻOWY SEJMIK KRAJOZNAWCZY 2017

W dniach 17-18 listopada 2017 roku Komisja Krajoznawcza Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zorganizowała Młodzieżowy Sejmik Krajoznawczy Beskidy 2017, w którym brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach pod opieką pań Sylwii Winnickiej i Grażyny Płusy oraz członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pod opieką Krzysztofa Kasprzyka i Franciszka Łacha. Obsługę sejmiku zapewnili członkowie koła przewodnickiego naszego PTTK: Bogdan Zaborski, Krzysztof Szwed i Agata Maciąg oraz instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Pierwszym zwiedzanym obiektem na trasie wycieczki był zespół klasztorny bernardynów w słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym punktem programu była wędrówka piesza po Beskidzie Małym. Po około 2 godzinach marszu doszliśmy do góry Żar, która wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. i na której znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo - pompowej oddany do użytku w 1979 roku. Ma o kształt deltoidu, 650 m długości oraz 250 m szerokości i głębokość 28 m. Woda z tego zbiornika jest używana do napędzania olbrzymich turbin w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, szczególnie w porze emisji popularnych seriali lub meczy. Po obejrzeniu tego cudu techniki zeszliśmy do Międzybrodzia Żywieckiego, obserwując po drodze anomalię magnetyczną, polegającą na poruszaniu się przedmiotów (wbrew prawu ciążenia) pod górę. Po przybyciu do Węgierskiej Górki i zakwaterowaniu spotkaliśmy się wszyscy w świetlicy, gdzie prezes Oddziału Międzyszkolnego PTTK Krzysztof Kasprzyk opowiedział o działalności starachowickiego Oddziału PTTK. Następnie Agata Maciąg przedstawiła prezentację „Bądź bezpieczny na szlaku”. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki związane z akcją PTTK „Zanim wyruszysz na szlak”. Na zakończenie tego wieczoru śpiewaliśmy ulubione piosenki. Drugiego dnia po śniadaniu, wyruszyliśmy do Fortu „Wędrowiec”, który ze względu na bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku nazwany został „Westerplatte Południa”. Następnie udaliśmy się do Koniakowa, gdzie w Chacie „Na Szańcach” pan Tadeusz Rudzki opowiadał ciekawie o życiu górali oraz demonstrował narzędzia i instrumenty ludowe. Po tej fascynującej wizycie przejechaliśmy do Jaworzynki i pieszo przeszliśmy na Trójstyk. Jest to miejsce gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Przez Przełęcz Kubalonkę dojechaliśmy do Wisły. Obserwowaliśmy przygotowania do konkursu skoków w ramach Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ostatnim punktem programu był wjazd koleją linową na Czantorię w Ustroniu. Tutaj mogliśmy podziwiać piękno Beskidów oraz oglądać zmagania uczestników Ultramaratonu „Piekło Czantorii”. Do Starachowic wróciliśmy późnym wieczorem pełni wrażeń i z nadzieją na rychły powrót w Beskidy.

Zdjęcia Krzysztof Szwed


Zajęcia profilaktyczne

Dziś w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia profilaktyczne realizowane w ramach projektu „Starachowice bezpieczne w praktyce IV" współfinansowane ze środków rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Prelegentami byli przedstawiciele: Gminy Starachowice, Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, Oddziału Celnego w Starachowicach, Straży Ochrony Kolei. Dziękujemy za ciekawą prelekcję.


Święto Niepodległości

Uroczysta akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 2a i 2b pod kierunkiem pani Anety Różalskiej i pani Małgorzaty Skorek. To była wspaniała lekcja historii.


Halloween 2017


W dniu 22.10.2017r. w ramach II Międzynarodowych Targów Turystycznych odbywających się w Nadarzynie koło Warszawy wręczono prestiżowe nagrody dla kilkunastu podmiotów zajmujących się w Polsce turystyką kwalifikowaną. W dostojnym gronie laureatów z całego kraju znalazł się Oddział Międzyszkolny PTTK ze Starachowic. Pamiątkowy certyfikat Organizatora Godnego Polecenia z rąk profesora Jacka Potockiego prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego odebrał wiceprezes Oddziału kolega Krzysztof Szwed. Należy podkreślić, że wszyscy, którzy przyczynili się do tak wysokiej oceny jury pracują na rzecz Oddziału Międzyszkolnego PTTK społecznie, poświęcając swój czas pro publico bono.

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach od wielu lat organizuje szereg imprez turystyczno-krajoznawczych głównie dla mieszkańców naszego miasta, powiatu i regionu. Na szczególną uwagę zasługują imprezy cykliczne: Ogólnopolski Rajd Nocny Świętego Emeryka Organizacja wycieczek (nie tylko) wakacyjnych „Wędruj z nami” Piknik Archeologiczny „Rydno" Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację Spotkania na Wykusie - akcja sprzątania szlaków turystycznych „Nasze góry - czyste góry"


Dzień Nauczyciela


XI Ogólnopolskie Podziemne Zawody Strzeleckie z Broni Pneumatycznej 6-8.10 Bochnia
XVI SPOTKANIE NA WYKUSIE NASZE GÓRY CZYSTE GÓRY - piątek 29 wrześniaI TURYSTYCZNY ZŁAZ POKOLEŃ
"OD GAGATKA DO DZIADKA" - zlot na polanie w Lipiu

Starachowicki złaz to jedna z wielu imprez w ramach ogólnopolskiej akcji „Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna” zainicjowanej przez Zarząd Główny PTTK. Pomimo niesprzyjającej aury, na starcie pojawiło się liczne grono turystów w wieku od 7 do 70 lat: rodziny z dziećmi i wnukami, młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 oraz Uczestnicy mieli do wyboru 3 trasy.

Trasę pieszą prowadził Bogdan Zaborski, trasę rowerową Tomasz Cygan a drezynową Andrzej Cygan.

Zlot wszystkich tras nastąpił w Lipiu, gdzie uczczono pamięć zmarłego 18.09.2017 r. druha Stefana Derlatki. Następnie podczas trwania ogniska odbywały się przejażdżki drezynami oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Główny PTTK i Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat. Zlot przeprowadzili: Anna Tarnopolska, Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Kącik krajoznawczy przygotowała Elżbieta Durlej a obsługę Złazu zapewnili członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1. Imprezę zakończył przejazd kolejką wąskotorową z Lipia do Starachowic, ufundowany przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Mamy nadzieję, że sobotni Złaz na stałe zagości w kalendarzu imprez turystycznych naszego regionu.


Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 15-17.09.2017r.

 Najlepsze Zawodniczki w konkurencji Pistolet Pneumatyczny

 Uczennice: Gabriela Rybicka i Aleksandra Orłowska

GRATULACJE!!!!


Sprzątanie Świata 2017


Rok szkolny 2016/2017


Zakończenie roku 2016/2017

Gratulacje dla wszystkich uczniów "Jedynki" Jesteście wspaniali !
Serdeczne podziękowania dla pani dyrektor Renaty Topolskiej za rok wytężonej i niełatwej pracy.


XVI Starachowicki Konkurs Poezji Chrześcijańskiej „Mój przyjaciel anioł”

I nagroda (grupa-gimnazjum) Magdalena Kasperkiewicz z klasy 3a,
II nagroda (grupa-gimnazjum) Alicja Surdy z klasy 3c.

Gratulacje


XXXI Ogólnopolski Turniej Recytatorki im. Bolesława Leśmiana w Iłży

Maria Daniszewska – uzdolniona artystycznie ucz. kl. III a – wzięła udział w w/w konkursie i wywalczyła wyróżnienie. Zaprezentowała w piękny i oryginalny sposób dwa utwory poetyckie autorstwa popularnego w naszym regionie twórcy – B. Leśmiana. Tym większy jest to sukces, gdyż Marysia znalazła się w gronie 16 nagrodzonych osób, wśród których była głównie młodzież z różnych szkół średnich z całej Polski. Do uczestnictwa w tym turnieju zachęciła ją i przygotowała pani Beata Grabowska.
Marysiu, serdeczne gratulacje!Rajd w Gimnazjum nr 1

W czwartek 1 czerwca w Gimnazjum nr 1 im. gen. A. Hedy „Szarego” odbył się XXVII Rajd „Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej”, w którym udział wzięła cała społeczność szkoły. Już od wielu lat trasa rajdu wiedzie na polanę w Lipiu. Klasy pierwsze wyruszyły na wędrówkę z Lubieni a klasy drugie i  trzecie z Marcul. Wszyscy z uśmiechem na twarzach wędrowali przez lasy ku polanie, gdzie czekało na nich ognisko do upieczenia kiełbasek oraz konkursy niespodzianki. W konkurencji „Tańcz jak ja” zwyciężyła klasa IIIc. Była również rywalizacja w przeciąganiu liny, gdzie zwycięzcą okazała się klasa Ib. Najwięcej radości sprawiło przeciąganie liny: dziewczyny kontra chłopaki. Zwyciężyły dziewczyny dzielnie wspierane przez nauczycielki. Wszyscy uczestnicy zabawy dostali słodkie upominki i pamiątkowe znaczki rajdowe. Dużą popularnością cieszyła się belgijka, taniec do którego każdy mógł się przyłączyć. Taniec wspaniale integrował młodzież, tancerze świetnie się bawili. Po zakończonym rajdzie uczestnicy wrócili do Starachowic autokarami. Organizatorkami zlotu były: Anna Tarnopolska, Magdalena Wójcicka i Agnieszka Moroń. Ta wspaniała coroczna impreza już od 27 lat odbywa się dzięki pomysłodawcy Krzysztofowi Kasprzykowi – nauczycielowi historii i opiekunowi Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, któremu pomaga w tych turystycznych działaniach Franciszek Łach – nauczyciel geografii. I chociaż Gimnazjum nr 1 już niedługo przestanie istnieć, to te 27 rajdów na zawsze pozostanie w pamięci uczniów , nauczycieli i absolwentów Gimnazjum nr1 i Szkoły Podstawowe nr 3 – od której wszystko się zaczęło.

Zobacz galerię


Młodzież i profilaktyka

Dnia 29.05.2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas II i III z terapeutą uzależnień, pedagogiem i profilaktykiem – panem Marcinem Rzeczkowskim. W trakcie spotkania młodzież poszerzała swoją wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata jakimi są uzależnienia. Poprzez różne ćwiczenia i zabawy gimnazjaliści nie tylko przyswajali nowe informacje dotyczące nałogów, ale także uczyli się przydatnych umiejętności psychospołecznych, bawili się i integrowali. Inicjatorkami spotkania były: pani Renata Topolska i pani Renata Wierzbińska.


Warsztaty biologiczno-chemiczne w II LO

Dnia 26.05.2017 odbyły sie warsztaty z zakresu biologii i chemii w II LO. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była p. Izabela Ponikowska, która nawiązała współprace z nauczycielami z liceum. Licealiści pod opieką p. Beaty Wąs i p. Beaty Kidoń zaprezentowali różnorodne doświadczenia z zakresu biologii i chemii a także obserwacje mikroskopowe. Uczniowie sami mogli również wykonać według instrukcji obserwacje pod mikroskopem i brali chętnie udział w doświadczeniach chemicznych. Absolwenci naszego gimnazjum uczący sie w klasie 1c na profilu biologiczno-chemicznym oprowadzili uczestników warsztatów i odpowiadali na  zadawane pytania. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.


Wielki sukces informatyczny

 

Dnia 24 maja w Technikum nr 2 odbył się XI Powiatowy Konkurs Informatyczny. Tegoroczna edycja tego konkursu była  dwuetapowa.
    I etap miał charakter otwarty i polegał na przygotowaniu pracy na temat: „Wirtualna podróż po regionie Starachowickim” lub „Aktywny wypoczynek na terenie naszego powiatu”. 
Zadanie polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej, filmu lub strony internetowej.
Najlepsza pracea została zaprezentowana uczestnikom finału.

II etap, który odbył się w Technikum Nr 2 polegał na samodzielnym rozwiązaniu zadań testowych z zakresu technologii informacyjnej. Test zrealizowany został na platformie e-learningowej Moodle, wykorzystywanej w szkole do zdalnego nauczania, przeprowadzania ćwiczeń, testów, sprawdzianów. Ilość punktów zdobytych w pierwszym i drugim etapie była sumowana. Finaliści, którzy zdobyli największą ilość punktów zostali laureatami.

Siedmioro uczniów  z naszego gimnazjum brało udział w I i II etapie tego konkursu.

 I miejsce uzyskał Artur Cygan z kl.3b,
      II miejsce
Miłosz Olkowski z kl.3a,
wyróżnienia otrzymała Gabriela Rybicka i Andrian Wrzesień z kl.2a,
podziękowania za udział otrzymali Katarzyna Żurowska z kl.1b, Filip Borowiec z kl.2b i Hubert Podgórski z kl.2a.
Opiekunem wszystkich uczniów była p. Izabela Ponikowska.

GRATULACJE dla wszystkich uczestników konkursu informatycznego.

Piszą o nasZawody strzeleckie "Puchar Prezesa PZSS" Warszawa 11-14.05.2017r


RECYTATORSKIE LAURY PIERWSZOKLASISTY

28 kwietnia br. w Opocznie odbyły się finałowe przesłuchania uczestników Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę”. Uczeń klasy I b Marek Samsonowski, po zwycięstwie w rejonowym etapie ww. konkursu, reprezentował nasz powiat w zmaganiach na szczeblu diecezjalnym. Utalentowany recytator znalazł się w gronie laureatów, zajmując III miejsce. Uczeń przygotowywał się do występów pod kierunkiem p. Małgorzaty Niwickiej.


XIII Międzyszkolny Konkurs Literacki „Moja szkoła, moje miasto, moja Mała Ojczyzna”

10 maja miało miejsce podsumowanie konkursu w Gimnazjum nr 2 w Starachowicach, które rokrocznie go organizuje. Nasi uczniowie i w tym roku nie zawiedli. Mogą pochwalić się następującymi osiągnięciami:

kategoria poezja- I miejsce Alicja Surdy kl.3c;

 kategoria proza - I miejsce Weronika Zielińska kl.1b,

II miejsce Natalia Gębura kl.2b,

wyróżnienie Sara Kaniewska kl.3a.

Dziewczęta w nagrodę otrzymały książki oraz pamiątkowe dyplomy. Brawo Humanistki !


Spotkanie z siatkarzami Effectora Kielce

Dziś (09.05.2017r) w naszym gimnazjum gościli siatkarze z drużyny Effector Kielce, której od wielu lat kibicujemy. Jakub Wachnik i Michał Superlak przeprowadzili dla naszych uczniów profesjonalny trening. Nad całością spotkania czuwała Anna Olszewska  Dyrektor ds. Marketingu Drużyny Effector. Do tego wydarzenia doszło oczywiście dzięki naszemu Panu Krzysztofowi Kasprzykowi głównemu organizatorowi wyjazdów na mecze Effectora. Dziękujemy naszej ulubionej drużynie za kolejne już odwiedziny w naszej szkole. W następnym sezonie siatkarskim postaramy się kontynuować aktywne kibicowanie Effectorowi.


XVI Starachowicki Konkurs Poezji Chrześcijańskiej „Mój przyjaciel anioł”

I nagroda (grupa-gimnazjum) Magdalena Kasperkiewicz z klasy 3a,
II nagroda (grupa-gimnazjum) Alicja Surdy z klasy 3c.

Gratulacje


XXXI Ogólnopolski Turniej Recytatorki im. Bolesława Leśmiana w Iłży

Maria Daniszewska – uzdolniona artystycznie ucz. kl. III a – wzięła udział w w/w konkursie i wywalczyła wyróżnienie. Zaprezentowała w piękny i oryginalny sposób dwa utwory poetyckie autorstwa popularnego w naszym regionie twórcy – B. Leśmiana. Tym większy jest to sukces, gdyż Marysia znalazła się w gronie 16 nagrodzonych osób, wśród których była głównie młodzież z różnych szkół średnich z całej Polski. Do uczestnictwa w tym turnieju zachęciła ją i przygotowała pani Beata Grabowska.
Marysiu, serdeczne gratulacje!Rajd w Gimnazjum nr 1

W czwartek 1 czerwca w Gimnazjum nr 1 im. gen. A. Hedy „Szarego” odbył się XXVII Rajd „Szlakami Miejsc Pamięci Narodowej”, w którym udział wzięła cała społeczność szkoły. Już od wielu lat trasa rajdu wiedzie na polanę w Lipiu. Klasy pierwsze wyruszyły na wędrówkę z Lubieni a klasy drugie i  trzecie z Marcul. Wszyscy z uśmiechem na twarzach wędrowali przez lasy ku polanie, gdzie czekało na nich ognisko do upieczenia kiełbasek oraz konkursy niespodzianki. W konkurencji „Tańcz jak ja” zwyciężyła klasa IIIc. Była również rywalizacja w przeciąganiu liny, gdzie zwycięzcą okazała się klasa Ib. Najwięcej radości sprawiło przeciąganie liny: dziewczyny kontra chłopaki. Zwyciężyły dziewczyny dzielnie wspierane przez nauczycielki. Wszyscy uczestnicy zabawy dostali słodkie upominki i pamiątkowe znaczki rajdowe. Dużą popularnością cieszyła się belgijka, taniec do którego każdy mógł się przyłączyć. Taniec wspaniale integrował młodzież, tancerze świetnie się bawili. Po zakończonym rajdzie uczestnicy wrócili do Starachowic autokarami. Organizatorkami zlotu były: Anna Tarnopolska, Magdalena Wójcicka i Agnieszka Moroń. Ta wspaniała coroczna impreza już od 27 lat odbywa się dzięki pomysłodawcy Krzysztofowi Kasprzykowi – nauczycielowi historii i opiekunowi Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, któremu pomaga w tych turystycznych działaniach Franciszek Łach – nauczyciel geografii. I chociaż Gimnazjum nr 1 już niedługo przestanie istnieć, to te 27 rajdów na zawsze pozostanie w pamięci uczniów , nauczycieli i absolwentów Gimnazjum nr1 i Szkoły Podstawowe nr 3 – od której wszystko się zaczęło.

Zobacz galerię


Młodzież i profilaktyka

Dnia 29.05.2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas II i III z terapeutą uzależnień, pedagogiem i profilaktykiem – panem Marcinem Rzeczkowskim. W trakcie spotkania młodzież poszerzała swoją wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata jakimi są uzależnienia. Poprzez różne ćwiczenia i zabawy gimnazjaliści nie tylko przyswajali nowe informacje dotyczące nałogów, ale także uczyli się przydatnych umiejętności psychospołecznych, bawili się i integrowali. Inicjatorkami spotkania były: pani Renata Topolska i pani Renata Wierzbińska.


Warsztaty biologiczno-chemiczne w II LO

Dnia 26.05.2017 odbyły sie warsztaty z zakresu biologii i chemii w II LO. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była p. Izabela Ponikowska, która nawiązała współprace z nauczycielami z liceum. Licealiści pod opieką p. Beaty Wąs i p. Beaty Kidoń zaprezentowali różnorodne doświadczenia z zakresu biologii i chemii a także obserwacje mikroskopowe. Uczniowie sami mogli również wykonać według instrukcji obserwacje pod mikroskopem i brali chętnie udział w doświadczeniach chemicznych. Absolwenci naszego gimnazjum uczący sie w klasie 1c na profilu biologiczno-chemicznym oprowadzili uczestników warsztatów i odpowiadali na  zadawane pytania. Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.


Wielki sukces informatyczny

 

Dnia 24 maja w Technikum nr 2 odbył się XI Powiatowy Konkurs Informatyczny. Tegoroczna edycja tego konkursu była  dwuetapowa.
    I etap miał charakter otwarty i polegał na przygotowaniu pracy na temat: „Wirtualna podróż po regionie Starachowickim” lub „Aktywny wypoczynek na terenie naszego powiatu”. 
Zadanie polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej, filmu lub strony internetowej.
Najlepsza pracea została zaprezentowana uczestnikom finału.

II etap, który odbył się w Technikum Nr 2 polegał na samodzielnym rozwiązaniu zadań testowych z zakresu technologii informacyjnej. Test zrealizowany został na platformie e-learningowej Moodle, wykorzystywanej w szkole do zdalnego nauczania, przeprowadzania ćwiczeń, testów, sprawdzianów. Ilość punktów zdobytych w pierwszym i drugim etapie była sumowana. Finaliści, którzy zdobyli największą ilość punktów zostali laureatami.

Siedmioro uczniów  z naszego gimnazjum brało udział w I i II etapie tego konkursu.

 I miejsce uzyskał Artur Cygan z kl.3b,
      II miejsce
Miłosz Olkowski z kl.3a,
wyróżnienia otrzymała Gabriela Rybicka i Andrian Wrzesień z kl.2a,
podziękowania za udział otrzymali Katarzyna Żurowska z kl.1b, Filip Borowiec z kl.2b i Hubert Podgórski z kl.2a.
Opiekunem wszystkich uczniów była p. Izabela Ponikowska.

GRATULACJE dla wszystkich uczestników konkursu informatycznego.

Piszą o nasZawody strzeleckie "Puchar Prezesa PZSS" Warszawa 11-14.05.2017r


RECYTATORSKIE LAURY PIERWSZOKLASISTY

28 kwietnia br. w Opocznie odbyły się finałowe przesłuchania uczestników Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę”. Uczeń klasy I b Marek Samsonowski, po zwycięstwie w rejonowym etapie ww. konkursu, reprezentował nasz powiat w zmaganiach na szczeblu diecezjalnym. Utalentowany recytator znalazł się w gronie laureatów, zajmując III miejsce. Uczeń przygotowywał się do występów pod kierunkiem p. Małgorzaty Niwickiej.


XIII Międzyszkolny Konkurs Literacki „Moja szkoła, moje miasto, moja Mała Ojczyzna”

10 maja miało miejsce podsumowanie konkursu w Gimnazjum nr 2 w Starachowicach, które rokrocznie go organizuje. Nasi uczniowie i w tym roku nie zawiedli. Mogą pochwalić się następującymi osiągnięciami:

kategoria poezja- I miejsce Alicja Surdy kl.3c;

 kategoria proza - I miejsce Weronika Zielińska kl.1b,

II miejsce Natalia Gębura kl.2b,

wyróżnienie Sara Kaniewska kl.3a.

Dziewczęta w nagrodę otrzymały książki oraz pamiątkowe dyplomy. Brawo Humanistki !


Spotkanie z siatkarzami Effectora Kielce

Dziś (09.05.2017r) w naszym gimnazjum gościli siatkarze z drużyny Effector Kielce, której od wielu lat kibicujemy. Jakub Wachnik i Michał Superlak przeprowadzili dla naszych uczniów profesjonalny trening. Nad całością spotkania czuwała Anna Olszewska  Dyrektor ds. Marketingu Drużyny Effector. Do tego wydarzenia doszło oczywiście dzięki naszemu Panu Krzysztofowi Kasprzykowi głównemu organizatorowi wyjazdów na mecze Effectora. Dziękujemy naszej ulubionej drużynie za kolejne już odwiedziny w naszej szkole. W następnym sezonie siatkarskim postaramy się kontynuować aktywne kibicowanie Effectorowi.


RAJD GÓRSKI GIMNAZJUM NR 1 W BESKID ŻYWIECKI

W niedzielę 23.04.2017 r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach wraz z opiekunami: Anetą Różalską, Krzysztofem Kasprzykiem, Franciszkiem Łachem i Michałem Stępniem wyruszyli na tradycyjny 4-dniowy Rajd Górski, tym razem w Beskid Żywiecki. Naszą górską wyprawę rozpoczęliśmy od miejscowości Rycerka Górna, która przywitała nas zimową aurą i dużymi opadami śniegu. Wyruszyliśmy zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym do miejsca zakwaterowania w Schronisku PTTK Na Przegibku (1000 m n.p.m.). Dojście do celu zajęło nam ok. 2 godzin. Zmęczeni dotarliśmy na miejsce, zakwaterowaliśmy się w przytulnych pokojach, po czym zjedliśmy ciepłą obiadokolację. Na koniec dnia miał miejsce „Wieczór piosenki (nie tylko) turystycznej”, podczas którego nastąpiło uroczyste przyjęcie aż 15 nowych członków w poczet Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy ze schroniska. Brnąc czasem w śniegu po kolana przeszliśmy do Bacówki pod Rycerzową a po odpoczynku wdrapaliśmy się na szczyt Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.) i szlakiem granicznym przez Banię (1124 m.n.p.m.) wróciliśmy do naszego schroniska. Na koniec pełnego wrażeń dnia odbył się wieczór krajoznawczy o Beskidach. Trzeciego dnia pobytu w górach, po pysznym śniadaniu udaliśmy się w na Bendoszkę Wielką (1144 m.n.p.m.). Po drodze znów podziwialiśmy piękne widoki, rozciągające się przed naszymi oczami. W czasie odpoczynku korzystaliśmy z pięknej pogody rzucając śnieżkami do celu. Po powrocie do schroniska i posiłku mogliśmy uzupełnić nasze książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej. Ostatnim wydarzeniem tego dnia miało być wieczorne ognisko. Niestety tuż przed wyjściem na nie, zaczął padać ulewny deszcz trzymając nas "w szachu" i w schronisku. Musieliśmy zadowolić się zjedzeniem kiełbasek w budynku a nie przy ognisku ale i tak było super! Zaraz potem nastąpił wieczór pożegnalny i wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary pana Michała Stępnia. Ostatniego dnia wycieczki, w środę 26 kwietnia po śniadaniu spakowaliśmy swoje rzeczy i opuściliśmy gościnne schronisko Na Przegibku. Niestety, po deszczu śnieg utrzymał się tylko w górnych partiach a my schodząc w dół taplaliśmy się w błocie a nawet czasem ktoś lądował w nim miękko. Mimo tego z uśmiechem wędrowaliśmy dalej do celu. Kilka godzin później, przebrani w czyste ubrania, siedzieliśmy w autokarze i zmierzaliśmy w kierunku Wadowic. W rodzinnym mieście Jana Pawła II spacerowaliśmy śladami świętego i zjedliśmy pyszne kremówki. Wycieczkę zakończyliśmy wieczorem w Starachowicach mając nadzieję, że mimo zamykania gimnazjów, w przyszłym roku również uda się nam zorganizować kolejny Rajd Górski SKKT PTTK.


VI Festiwalu Nauki

Duży sukces osiągnęli nasi uczniowie na Festiwalu Nauki, który odbył się 24 kwietnia na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. Trzy zespoły zakwalifikowały sie do II etapu, w którym prezentowały  własne doświadczenia i eksperymenty.
Komisja konkursowa wyróżniła Gabrielę Rybicką i Marka Kasperkiewicz z kl.2A (op.Izabela Ponikowska),
nagrodziła II miejscem Natalię Józefczak i Oskara Wróblewskiego z kl.3A (op.Katarzyna Gębka)
i przyznała I miejsce Wojciechowi Jarosińskiemu z kl.1B i Mateuszowi Kozdębie z kl.2B.(op.Izabela Ponikowska)
Gratulacje!!


Sukcesy naszych uczniów w konkursach

NATALIA KOSMALA kl.3A- laureatka z języka polskiego
Natalia Józefczak kl.3A - finalistka z biologii
Oliwia Chmielewska kl.3A  -finalistka z matematyki
Oskar Wróblewski kl.3A -finalista z fizyki
Marcin Walendzik  kl.1B- finalista z historii
Alicja Surdy  kl.3C- finalistka z języka angielskiego
Katarzyna Nowak kl.3A- II miejsce w wojewódzkim etapie Olimpiady Zdrowia PCKMam Talent 2017XI Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację - Impreza na Orientację

W tegorocznych Mistrzostwach brało udział 30 zespołów:
• w kategorii TD (szkół podstawowych) – 6 zespołów,
• w kategorii TM (szkół gimnazjalnych) – 10 zespołów,
• w kategorii TJ (szkół ponadgimnazjalnych) – 11 zespołów,
• w kategorii TF (rodzinnej) – 3 zespoły.
Mistrzostwa przeprowadzono w dniu 08 kwietnia 2017 roku na terenie dawnej kopalni „Majówka”.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Kategoria TD:
I miejsce - SP w Nietulisku Dużym (Nawojka Wojtasik, Zofia Wojtasik, opiekun Aneta Tokarska-Wojtasik).
II miejsce - SP w Łomnie (Igor Latała, Filip Pazderski, Kinga Śmigielska, opiekun Mariusz Wójcicki).
III miejsce - Drużyna „Pierożki” SP nr 10 w Starachowicach (Maksymilian Bańczerowski, Piotr Czuba, Bartosz Zając, opiekun Barbara Bedorf).
Kategoria TM:
I miejsce - Drużyna „Laleczki” Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Oliwia Chmielewska, Natalia Józefczak, Adrian Pengielski, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
II miejsce - Drużyna „Leśna Zadymka” Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Jakub Chrząszcz, Michał Jeż, Stanisław Surdy, opiekunowie: Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach).
III miejsce - Drużyna „Hopsztosy” Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Maria Daniszewska, Jagoda Ciepielewska, Sara Kaniewska, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
Kategoria TJ:
I miejsce - I LO w Starachowicach (Mateusz Szwed, Mikołaj Pożoga, opiekun Przemysław Wolszczak).
II miejsce - Drużyna „Duo” II LO w Starachowicach (Kinga Gałek, Filip Kowal, opiekun Joanna Cyrnek).
III miejsce - Drużyna „Kasperkiewicz Team” Starachowice (Marek, Andrzej, Daniel Kasperkiewicz).
Kategoria TF:
I miejsce - Drużyna „Familia Wojtasików” z Nietuliska Dużego (Marcelina Wojtasik, Aneta Tokarska-Wojtasik)
II miejsce - Drużyna „Ślimaki” POW w Stawie Kunowskim (Natalia Jabłonka, Martyna Wojciechowska, Łukasz Woźniak).
III miejsce - Drużyna „Żółwiki” ze Starachowic (Tymon Stępień, Marcin Maruszak).
Podsumowanie Mistrzostw odbyło się przy ognisku przy Wiacie , na terenie Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta w Starachowicach oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, zostały wręczone przez Wicestarostę Powiatu Starachowickiego pana Marka Pawłowskiego, Wiceprezydenta Miasta Starachowice pana Jerzego Miskiewicza oraz dyrektora Gimnazjum nr 1 w Starachowicach panią Renatę Topolską. Sędzia Główny: Iwona Kurto - Przodownik Imprez na Orientację nr 572
Budowniczy trasy: Paweł Kowalczyk - Przodownik Imprez na Orientację nr 446.
Obsługa imprezy: Aleksandra Dunal, Weronika Zielińska, Adrian Pengielski - Gimnazjum nr 1 w Starachowicach
Organizatorzy:
* Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach
* Gimnazjum nr 1 im. generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach.


Wielki sukces Natalki Kosmali

Natalia Kosmala - ucz. kl. IIIa, zdobyła zaszczytny tytuł laureatki XIV Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. To najważniejsze osiągnięcie edukacyjne dla gimnazjalisty. W pokonywaniu kolejnych , trudnych etapów konkursu pomagała Natalce polonistka – pani Beata Grabowska, która uczy ją od pierwszej klasy.
Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego sukcesu naszej uczennicy i jej pani „od polskiego”!Sukces  w powiatowym konkursie historycznym

Marcin Walendzik, uczeń klasy 1b Gimnazjum nr 1 w Starachowicach zwyciężył w powiatowym konkursie "Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794 - 1918".
Gratulacje !


Konkurs przyrodniczy "Z przyrodą za pan brat"

Już po raz trzeci 25 marca 2017 roku w  II LO odbył się Turniej Przyrodniczy dla gimnazjalistów. Test składający się z trudnych zadań  części biologicznej i chemicznej rozwiązywali reprezentanci gimnazjów z terenu Starachowic oraz Rzepina. Nasze gimnajzum reprezentowały dwie uczennice z klasy 3A.

Uczennica Natalia Józefczak uplasowała się na III miejscu.

Katarzyna Nowak  zdobyła VI miejsce. Gratulacje!!!


W etapie wojewódzkim XXV Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, która odbyła się 24 marca 2017r. w Kielcach, uczennica KATARZYNA NOWAK zdobyła II miejsce. Opiekunką uczennicy była p. Izabela Ponikowska.


XLV OMMTK

W sobotę 18 marca 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach odbyły się eliminacje powiatowe XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego organizowane przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach oraz Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W eliminacjach udział wzięło 12 trzyosobowych zespołów w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Zwycięstwo odniosły następujące drużyny: Szkoła Podstawowa w Łomnie, Gimnazjum w Chybicach, I LO w Starachowicach. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta Starachowice oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach wręczali: wicestarosta Powiatu Starachowickiego pan Marek Pawłowski, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pani Renata Topolska oraz prezes Zarządu Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach Krzysztof Kasprzyk. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały miasto i powiat Starachowice podczas eliminacji wojewódzkich. Zakończenie imprezy prowadziła Agata Maciąg członkini Zarządu Oddziału PTTK a obsługę zapewnili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Starachowicach.


"Strzelanie w Sieci"

Gabrysia Rybicka zajęła I miejsce  w  ogólnopolskich  zawodach  strzeleckich w Siedlcach  "Strzelanie w Sieci"

Trenerką uczennicy jest  Małgorzata Wadowska. GRATULACJE


W Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego "W świat z niemieckim" udział wzięło 2 uczniów naszego gimnazjum. Konkurs odbył się 18 marca w II LO w Starachowicach. Uczennica klasy 2b - Marta Ziewiec zajęła II miejsce. Opiekunem była p. Agnieszka Zatorska. Uczeń klasy 3a Oskar Wróblewski zdobył VI miejsce- opiekun p. Aneta Różalska. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulacje


XXV Tydzień Języka Polskiego

Tegoroczny XXV jubileuszowy Tydzień Kultury Języka (13-18 marca) przebiegł pod hasłem ,,Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją”.

Zgodnie z hasłem tej edycji zwrócono uwagę na kwestię upowszechnienia czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Promocja czytelnictwa i rozbudzanie wrażliwości na kulturę języka przybrały różne formy, ponieważ w ramach przedsięwzięcia organizowane były konkursy ortograficzne, krasomówcze, poprawnościowe.

W ofercie znalazła się również cała gama zabaw językowych, gier, spotkań. W naszym gimnazjum uczniowie także mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w różnych formach. Alicja Surdy z kl.3C została Mistrzem Ortografii Gimnazjum nr 1, a jej młodsza koleżanka Katarzyna Żurowska z kl.1B –wicemistrzem.

Ciekawą propozycją był konkurs poprawnościowy. Tu mistrzostwo ex aequo zdobyły klasy 1B i 2B. II miejsce przypadło klasie 3C, a III miejsce klasie 3B. Zdolnościami plastycznymi popisali się uczestnicy konkursu plastycznego „Portret bohatera literackiego”. Spośród wielu ciekawych prac jury wyłoniło zwycięzców. I miejsce Małgorzata Markowska 3C, II miejsce Katarzyna Paczyńska -3C, III miejsce Beata Adamczyk -3A. Wyróżniono także prace Alicji Różalskiej z kl.1 B i Mai Sosnowskiej z kl.1 C. Znajomość utworów literackich i nieograniczona wyobraźnia wytypowała uczestników ,,Wielkiej parady bohaterów literackich”. Po szkolnych korytarzach spacerowały postacie znane nam ze szkolnych lektur i innych utworów. W tym konkursie wygrali: Kamil Kuciński i Paulina Walkiewicz z kl.2B, Artur Cygan ( II miejsce) z kl.3B oraz Weronika Kuśmierczyk (III miejsce) z kl.3C.

 Uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Języka odbyło się w piątek, 18 marca 2017r. w sali gimnastycznej. Pani dyrektor Renata Topolska pogratulowała zwycięzcom i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Uroczystość uświetnił występ szkolnej grupy teatralnej. Uczniowie klas 3 zaprezentowali przedstawienie „ Więcej kultury w szkolne mury”. Organizatorkami tej imprezy w naszym gimnazjum były panie polonistki.


Nadzwyczajny Zjazd PTTK

25 lutego 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach odbył się Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Oddziału Międzyszkolnego PTTK. Otwarcia dokonał prezes Zarządu Oddziału Krzysztof Kasprzyk, który przywitał delegatów, władze Oddziału i gości przybyłych na zjazd. Obrady zjazdu zaszczycili: wicestarosta starachowicki pan Marek Pawłowski, prezydent Starachowic pan Marek Materek oraz pełniąca obowiązki dyrektora Gimnazjum nr 1 pani Renata Topolska. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach pogratulowali Oddziałowi Międzyszkolnemu PTTK w Starachowicach dotychczasowej aktywnej działalności, zachęcili do dalszego uprawiania i popularyzowania turystyki. Zadeklarowali także pomoc w działalności statutowej Oddziału. Kolejnym punktem Zjazdu było przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu w roku 2016. Krzysztof Kasprzyk – prezes Zarządu podkreślił, że Oddział nie zatrudnia żadnej osoby na jakimkolwiek pełnym czy częściowym etacie i nie prowadzi działalności gospodarczej – wszystkie działania związane z funkcjonowaniem Oddziału prowadzone są społecznie. Zebrani na Zjeździe wybrali delegatów Oddziału na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK Województwa Świętokrzyskiego, którymi zostali: Bożena Cyran i Marcin Maruszak. Na zakończenie Zjazdu, prowadzący obrady Franciszek Łach podziękował delegatom i gościom za udział w Zjeździe oraz ożywioną dyskusję programową. Prezes Krzysztof Kasprzyk podziękował wszystkim zaangażowanym Członkom Oddziału za pracę przy realizacji założeń programowych Oddziału i poprosił o dalszą pomoc w pracach Oddziału oraz młodzieży z Gimnazjum nr 1, która obsługiwała Zjazd a ponadto dyrekcji Gimnazjum nr 1 w Starachowicach za możliwość korzystania z pomieszczeń szkoły na działalność programową.


Sukces w konkursie poprawnej polszczyzny

Alicja Surdy z klasy IIIc zajęła II miejsce w konkursie "Z polszczyzną za pan brat".


Apel wychowawczy w I semestrze
roku szkolnego 2016/2017


Dzień Patrona 2017

Społeczność naszego gimnazjum dnia 15 lutego obchodziła Dzień Patrona generała Antoniego Hedy "Szarego". Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście : córka generała pani Teresa Heda-Snopkiewicz, pani Danuta Krępa Starosta Powiatu Starachowickiego, pan Marek Pawłowski i Wicestarosta, ks.kan. Marek Janas  Dziekan Dekanatu Starachowice Północ, Druh Stefan Derlatka, pan Stefan Nowak  żołnierz WiN. Uroczystość uświetnił koncert Zespołu Estradowego "Patrol" Spółdzielni Mieszkaniowej "Wanacja". Wszyscy uczestniczyli również we Mszy Św. w intencji "Szarego". Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami obchodzili Dzień Patrona Gimnazjum nr1.


Walentynki


Wycieczka do Warszawy

6 lutego uczniowie naszego gimnazjum, którzy wyróżniają się w nauce, byli na wycieczce w Warszawie. Wycieczkę ufundowała Rada Rodziców. Jak co roku, gimnazjaliści odwiedzili Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego oraz Sejm. Spotkali się także z córką naszego patrona Panią Teresą Hedą-Snopkiewicz, by wspólnie z nią uczcić pamięć gen. A. Hedy Szarego, przy jego grobie w Podkowie Leśnej. Szczególne podziękowania składamy Panu Posłowi Krzysztofowi Lipcowi i Pani Małgorzacie Pruś - Dyrektor Biura Poselskiego, za pomoc w zorganizowaniu wizyty w Sejmie.


Konkursy przedmiotowe

Do III etapu konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:
Natalia Kosmala kl.3A- język polski
Alicja Surdy klasa 3C - język angielski
Oskar Wróblewski klasa 3A - fizyka
Natalia Józefczak klasa 3A - biologia
Marcin Walendzik klasa 1B -historia
Oliwia Chmielewska klasa 3A - matematyka


Sukcesy koszykarek

Drużyna naszych koszykarek z klasy 1a – sportowej zajęła I Miejsce w Turnieju Koszykówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Wąchocku. Trenerem drużyny koszykarek jest pan Tomasz Serek. GratulujemyJasełka..w glanach!

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. To radosne święto pełne światła, pokoju, radości i miłości. W tym roku uczniowie Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach uczestniczyli w szkolnych jasełkach przygotowanych przez uczniów klas IIb, IIIa i IIIc pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Moroń. Młodzież przedstawiła narodzenie Pana Jezusa w nieco nietypowej wersji. Sklepowa sceneria, diabły w glanach prosto z piekła, aniołowie z nieba i Święta Rodzina. Przesłaniem inscenizacji było to, aby zakupy świąteczne i cały „biznes świąteczny" nie przesłoniły ludziom istoty Świąt Bożego Narodzenia.

Dopełnieniem jasełek było wspólne śpiewanie kolęd pod kierunkiem Marioli Pocheć. O oprawę plastyczną zadbała Małgorzata Skorek. Na zakończenie pani dyrektor Renata Topolska złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne.

 


Gimnazjaliści z Jedynki w Krakowie

Tuż przed świąteczno-noworoczną przerwą uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach wybrali się do Krakowa na wycieczkę edukacyjną "Kraków - dawna stolica państwa polskiego". We wtorek 20 grudnia uczniowie klas 1a i 1b pod opieką Anety Różalskiej, Krzysztofa Kasprzyka, Franciszka Łacha i Bogdana Zaborskiego spotkanie z Krakowem zaczęli od wizyty w Teatrze Ludowym na przedstawieniu "Błysk rekina/Sparkleshark". Jest to spektakl muzyczny, swoista "Baśń przeciwko agresji", której towarzyszyła świetna muzyka rockowa i brawurowe popisy taneczne. Następnie młodzież wzięła udział w lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym. Jedna grupa wysłuchała prelekcji: „Jacy byli polscy władcy?" natomiast druga grupa „Wielcy wodzowie i dowódcy dawnej Polski" Kolejnym punktem wycieczki było przejście drogą Królewską do Rynku Starego Miasta gdzie zwiedzali Sukiennice, Barbakan czy Bramę Floriańską. Potem czas wolny, przerwa na posiłek i powrót do Starachowic.


SUKCES

Dnia 16 grudnia odbył się II etap XXV Olimpiady  Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Uczennica klasy 3A Katarzyna Nowak zdobyła I miejsce i zakwalifikowała sie do etapu wojewódzkiego tego konkursu.


35 rocznica stanu wojennego

13 grudnia uczennice naszego gimnazjum wzięły udział spotkaniu poświęconym pamięci ofiar stanu wojennego przy Rondzie "Solidarności".
Aleksandra Jop, Natalia Jop, Aleksandra Dunal, Katarzyna Żurowska z klasy 1b oraz Paulina Stańczak z klasy 3c zaprezentowały krótki montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem naszego nauczyciela historii – Krzysztofa Kasprzyka.


Wieczornica "A mury runą..."

W poniedziałek 12 grudnia w naszym gimnazjum odbyła się wieczornica w hołdzie ofiarom represji stanu wojennego i ofiarom wcześniejszych tragicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski.
Uczniowie klasy 1b, 3a i 3c zaprezentowali wzruszający i nastrojowy montaż słowno-muzyczny. Gimnazjalistów przygotowali : Krzysztof Kasprzyk, Małgorzata Niwicka, Agnieszka Zatorska i Anna Tarnopolska. Swoją obecnością zaszczycili naszą szkołę znamienici goście: Wojewoda Świętokrzyski – Pani Agata Wojtyszek, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach – Pan Paweł Rdzanek, Pan Marek Pawłowski – pierwszy dyrektor naszego gimnazjum, Wielu Działaczy „Solidarności” oraz osoby którym bliski jest ten tragiczny okres w historii naszego kraju.
Serdecznie Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom


Szlachetna Paczka gotowa !

Dziękujemy wszystkim darczyńcom :)

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele - Jesteście Wielcy !

"W każdym z nas tkwi moc czynienia DOBRA"
Wycieczka klas trzecich do Oświęcimia

Zobacz galerię zdjęć


Kiermasz świąteczny

Kiermasz Świątecznych Smakołyków – społeczność naszego gimnazjum zbiera środki na zakup pralki dla wybranej rodziny z projektu „Szlachetna Paczka”. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu przepysznych wypieków


SUKCES

Paulina Stańczak z klasy III c zdobyła wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich XXXXIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Regionalnej. Eliminacje odbyły się 8 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.


Patriotyczna wycieczka w Gimnazjum nr 1

Uczniowie klasy mundurowej i grupy strzeleckiej z klasy sportowej Gimnazjum nr 1 w Starachowicach im. gen. A. Hedy „Szarego” obchodzili rocznicę Odzyskania Niepodległości w Szkole Orląt w Dęblinie.
W dniach 10 i 11 listopada pod opieką nauczycieli Małgorzaty Wadowskiej i Pawła Brzozowskiego gimnazjaliści połączyli wycieczkę z lekcją patriotyzmu. W czwartek 10 listopada zwiedzili Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, gdzie odbyli trening strzelecki na urządzeniu treningowym „ŚNIEŻNIK”, zwiedzili Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych oraz obiekty 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz wzięli udział w uroczystej zbiórce Garnizonu Dęblin z okazji Święta Niepodległości pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.
Natomiast w Dniu Narodowego Święta Niepodległości uczniowie zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych, uczestniczyli we Mszy Świętej oraz w uroczystościach miasta Dęblin, gdzie przemaszerowali ulicami miasta. Pani burmistrz Dęblina podziękowała uczniom naszego gimnazjum za udział w uroczystościach. Następnie młodzież udała się na cmentarz wojenny z lat 1915-1939 oraz pod pomnik 15 Pułku Piechoty „Wilków” stojący w miejscu wymarszu Józefa Piłsudskiego, który w dniu 14 sierpnia 1920 roku „prowadził swe bohaterskie wojska na zwycięski bój o Polskę”.
Wycieczka wpisuje się w kalendarz patriotycznych uroczystości obchodzonych w Gimnazjum nr 1. Bardzo dziękujemy Emilii Korneckiej i kapitanowi Sławomirowi Kielichowi za pomoc w organizacji wycieczki - powiedziała dyrektor szkoły Renata Topolska.


Święto Niepodległości 2016

11 listopada to ważna data w kalendarzu imprez szkolnych Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. Nie tylko dlatego, że placówka nosi imię wielkiego bojownika o wolność – Antoniego Hedy „Szarego”. Również z tego powodu, iż edukacja patriotyczna jest w tej szkole ważnym elementem wychowania młodego pokolenia.
W środę 9 listopada została zorganizowana uroczysta akademia przybliżająca gimnazjalistom historię Odzyskania Niepodległości przez Polskę, kiedy to po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna wróciła na mapy świata i Europy. Młodzież z klasy Ib zaprezentowała program artystyczny stworzony i przygotowany pod kierunkiem Agnieszki Zatorskiej, Krzysztofa Kasprzyka i Franciszka Łacha.
Słowo poetyckie przeplatane było pieśniami patriotycznymi śpiewanymi przez chór szkolny pod batutą Marioli Pocheć. Na skrzypcach grał Marek  Samsonowski. Dekorację przygotowała Małgorzata Skorek. Podczas uroczystości przysięgę złożyli uczniowie klasy mundurowej przygotowani przez Pawła Brzozowskiego. Dyrektor Gimnazjum nr 1 Renata Topolska podziękowała za piękną lekcję historii oraz za wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez całą społeczność Gimnazjum nr 1.

ZOBACZ GALERIĘ


Niezwykła lekcja języka polskiego odbyła się 4 listopada w klasie 1b, której bohaterem był tegoroczny noblista – Bob Dylan.


XVII Partyzancka Droga Krzyżowa

Jak co roku w dniu 28 października odbyła się kolejna XVII już Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie organizowana przez Hufiec ZHP Starachowice, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Starachowicach oraz Środowiskowy Szczep Harcerski im. Partyzantów Armii Krajowej. Ponad 400 osób zgromadzonych przy kamieniu informacyjnym PDK, nad którą w tym roku honorowy patronat sprawowała Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Maria Anders, powitał prowadzący tegoroczną drogę hm. Krzysztof Krawiec ze Środowiskowego Szczepu im. Partyzantów AK oraz ks. Mirosław Jakubiak z parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, który odmówił ze gromadzonymi modlitwę za poległych. Delegacja klasy 2 A ,,mundurowej” reprezentowała Gimnazjum nr 1 w tej uroczystości. Uczniowie którzy brali w niej udział to:Gabriela Rybicka, Paulina Robaczkiewicz, Michał Bolęba, Marek Kasperkiewicz, Hubert Podgorski, Kacper Maciąg, Wiktor Zając


HALLOWEEN

Klub Europejski Come.in zorganizował konkurs na najlepiej przebraną „Parę”.
Pierwsze miejsce zajęła Para z klasy IIIa, drugie miejsce - Para z klasy Ib, trzecie miejsce – Para z klasy IIIc. Gratulujemy wszystkim przebranym uczniom pomysłowości.W czwartek 27 października uczniowie klasy IIIa wzięli udział w spotkaniu z okazji 100 rocznicy urodzin gen. Antoniego Hedy-Szarego w ramach cyklu „Ludzie (w) Historii”, które odbyło się w Kielcach w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Uczniowie mieli okazję spotkać się z córką naszego patrona – Panią Teresą Heda-Snopkiewicz. Opiekę nad uczniami sprawowali pani Dorota Ociesa i pan Krzysztof Kasprzyk.


Dzień Edukacji Narodowej w Jedynce

Dzień Edukacji Narodowej w Jedynce - były kwiaty, życzenia, podziękowania.... Była też super zabawa podczas konkurencji dla nauczycieli i uczniów, przygotowanych przez Samorząd Uczniowski


76 Rocznica Utworzenia Batalionów Chłopskich

Poczet Sztandarowy i delegacja uczniów naszego gimnazjum pod opieką pani dyrektor Renaty Topolskiej i pana Pawła Brzozowskiego, wzięli udział w obchodach 76 Rocznicy Utworzenia Batalionów Chłopskich. Uroczystość odbyła się w niedzielę 16 października w kościele pw. NMP Królowej Polski na osiedlu Michałów.Uroczystości w Podkowie Leśnej

Poczet Sztandarowy naszego gimnazjum w składzie: Maria Daniszewska, Weronika Karpińska, Aleksander Stefanik pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Skorek i Pawła Brzozowskiego, wziął udział w uroczystości z okazji 100 rocznicy urodzin gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Podkowie Leśnej - 11.10.2016r.


Rajd "Śladami Szarego"
w 100-lecie urodzin Antoniego Hedy

ZOBACZ FOTO OBEJRZYJ FILM


Sukces Gabrysi Rybickiej z klasy 2A

W dniach 8-9.10 w Bochni odbyły sie X Ogólnopolskie Podziemnie Zawody Strzeleckie, w których uczennica Gabriela Rybicka z klasy 2A zajęła II miejsce. GRATULACJE!!!!!


Ślubowanie w Gimnazjum nr 1

Ostatni czwartek września stał się dniem, który na długo pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. Właśnie wtedy złożyli oni uroczyste ślubowanie oraz zostali przyjęci przez starszych kolegów w poczet pełnoprawnych gimnazjalistów. W tym roku wychowawcami pierwszych klas są: klasa 1 a-Aneta Różalska, klasa 1b – Krzysztof Kasprzyk, klasa Ic – Beata Grabowska.
  Uroczystość rozpoczęli członkowie Samorządu Uczniowskiego Paulina Stańczak i Maciej Kutyła. Dyrektor Renata Topolska powitała uczniów, ich rodziców oraz grono pedagogiczne. Po odśpiewaniu hymnu, dwuosobowe delegacje klas pierwszych złożyły przysięgę na sztandar szkoły, zapewniając, że swą postawą będą przynosić chlubę rodzicom, szkole oraz ojczyźnie. Następnie dyrektor Topolska dokonała pasowania na uczniów gimnazjum, po czym przekazała pierwszaków w ręce starszych kolegów.
      Druga część imprezy została poprowadzona przez uczniów klasy 3c pod kierunkiem pań Marty Mazur i Anety Różalskiej. Uczniowie powitali pierwszoklasistów słowami poezji. Poważne tony szybko ustąpiły jednak miejsca żartom i dobrej zabawie, bowiem świeżo upieczeni gimnazjaliści musieli wkupić się w łaski społeczności szkolnej. Czekały na nich liczne wyzwania. Ich zadaniem było zjedzenie ptysia bez pomocy rąk, nakarmienie z zawiązanymi oczami kolegi, zatańczenie z miotłą, sprawdzenie swojej wiedzy organoleptycznej poprzez dotyk zawartości tajemniczych reklamówek, a na koniec zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych pod kierunkiem Marioli Pocheć. Uczniowie wykazali się niebywałym zmysłem, talentem i pomysłowością. Starsi koledzy byli zgodni co do tego, że pierwszaki pomyślnie przeszły wszelkie próby i mogą się uważać za pełnoprawnych uczniów „Jedynki”.
       Mimo iż jest to ostatni rocznik gimnazjalny, to przez te pierwsze tygodnie września uczniowie klas pierwszych szybko odnaleźli się wśród społeczności „Jedynki”, która ma niepowtarzalny klimat. Zaprzyjaźnili się tak z nauczycielami jak i ze starszymi kolegami. Zwieńczeniem uroczystości była dyskoteka szkolna.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

23 września 2016r.   odbyły się  X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego.  W Kategorii  szkół gimnazjalnych. Drużyna w składzie: Weronika Kuśmierczyk – kl. 3c, Aleksandra Gwóźdź, Oskar Wróblewski, Weronika Karpińska, Oliwia Chmielewska, Natalia Józefczak – kl.3a zdobyła I miejsce. Opiekunami grupy byli : Paweł Brzozowski i Małgorzata Niwicka.


XV Spotkanie na Wykusie

XV Spotkanie na Wykusie i akcja sprzątania szlaków turystycznych "Nasze góry - czyste góry” - 22 września 2016. Uczczenie 77 rocznicy Powstania Państwa Polskiego, 73 rocznicy walk na Wykusie i Światowego Dnia Turystyki. Organizatorzy: Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach, Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, Świętokrzyskie Koło Przewodników i Pilotów przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach. Złote miotły  za największą ilość zebranych śmieci otrzymały ex equo: III LO i SKKT UTW z rąk komandora Spotkania Bogdana Zaborskiego i prezesa Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach Krzysztofa Kasprzyka. Wyróżnienie: Ola Dunal, Ola Jop i Natalia Jop z kl. Ib Gimnazjum nr 1. Wszyscy uczestnicy otrzymali mapy od Nadleśnictwa Suchedniów. Gawędę o Wykusie i walkach na tym terenie Zgrupowania AK „Ponurego” wygłosił pan Bogdan Zaborski. Uczestnicy oddali hołd poległym partyzantom a uczniowie Gimnazjum nr 1 zapalili znicze przy kapliczce na Wykusie i grobie ochrony radiostacji. Foto: Michał Surma

GALERIA ZDJĘĆ


Zajęcia na strzelnicy ŚWIT

Klasa 1A na zajęciach treningowych na starachowickiej strzelnicy - strzelanie z wiatrówek (broń pneumatyczna)

Zajęcia treningowe w grupach - kl 2a Mundurowa.Strzelanie z broni pneumatycznej długiej i krótkiej


20 września uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w prelekcji profilaktycznej z zakresu wiedzy na temat szkodliwości dopalaczy - " Najpierw się śmieję, później płaczę. O tym jak niszczą dopalacze." Prelegentem był trener psycholog Dawid Droździkowski.


Sukces uczennicy z klasy II A

W dniach 16-18 września na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Strzelectwie Sportowym w Tarnowie Gabrysia Rybicka uczennica klasy II A zdobyła:

I Miejsce w konkurencji: PSP CZS.30,

II Miejsce w konkurencji: PSP CZ.S 30 młodziczki

III Miejsce w konkurencji: PPN 30.


VIII Festyn „Od Prasłowian do Polaków

12 września uczniowie klasy 1b i 1c brali udział w VIII Festynie „Od Prasłowian do Polaków” zorganizowanym przez Muzeum Przyrody i Techniki w StarachowicachDnia 16.09.16r. odbył się Światowy Dzięń Sprzątania Świata. Młodzież z Gimnazjum nr 1 przyłączyłą się do tej inicjatywy. Wszystkie klasy miały wyznaczony teren, który został solidnie posprzątany. Uczniowie wyposażeni byli w rękawice i worki na śmieci. Klasy I i II oczyszczały teren wokół naszej szkoły.Uczniowie z kl.IIIB zajęli się sprzątaniem Pasternika. Klasy IIIA i IIIC udały się do Parku Miejskiego. Nadzędnym celem akcji ,, Sprzątania Świata" było zwiększenie świadomości ekologicznej naszych uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Młodzież zrozumiała, że rozwiązaniem zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna inicjatywa wspólnego sprzątania, lecz zmiana nawyków w życiu codziennym, Wszyscy uczestnicy tegorcznej akcji, wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejny rok przyniesie czystsze i mmniej zanieczyszcone środowisko.


Klasy pierwsze w roku szkolnym 2016/2017

KLASA 1A Sportowa

KLASA 1B Językowa

KLASA 1C Ogólna


Webmaster : I.Ponikowska