WARUNKI SZCZEGÓLNE DO UBEZPIECZENIA NNW HESTIA BIZNES DLA dzieci i młodzieżyRok szkolny 2017/2018


Jasełka w Gimnazjum nr 1

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2017 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W świąteczny nastrój wprowadził nas występ Agaty Tarnopolskiej z kl. IIb, która zagrała i zaśpiewała kolędę ,,Wśród nocnej ciszy”. Uczniowie klas II przypomnieli, co wydarzyło się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Mieliśmy okazję jeszcze raz uświadomić sobie, jaką wyjątkową moc i magię mają te święta. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Jasełka zakończył występ Weroniki Zielińskiej i Oli Dunal z kl. IIb, które przebojowo wykonały utwór ,,Mario, czy już wiesz?” Na zakończenie były życzenia od pani dyrektor Renaty Topolskiej i łamanie się opłatkiem. Nad całością czuwały nauczycielki: Magdalena Wójcicka i Monika Niwicka.


XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 13 grudnia odbył się etap rejonowy olimpiady zdrowego stylu życia pck, wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  

Katarzyna Żurowska z klasy 2B zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gratulacje Kasiu!!!!!"Nie daj szansy AIDS-bądź odpowiedzialny"

Dnia 8 grudnia odbyła się impreza prozdrowotna o tematyce HIV i AIDS. Uczniowie klasy 2 B:Katarzyna Żurowska, Wojciech Jarosiński, Agata Tarnopolska, Marcin Walendzik, Klaudia Wybraniec, Aleksandra Jop, Natalia Jop, Filip Podgórski, Weronika Zielińska i Aleksandra Dunal przedstawili wzruszający program artystyczny. Podczas tej imprezy Alicja Różalska i Aleksandra Krawczyk przygotowały plakat dotyczący problemu zakażanych wirusem HIV. Tego dnia również rozstrzygnięto konkurs poetycki ph " Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" wyróżnienia otrzymali: Weronka Zielińska, Natalia Gębura, Mateusz Kozdęba.


MŁODZIEŻOWY SEJMIK KRAJOZNAWCZY 2017

W dniach 17-18 listopada 2017 roku Komisja Krajoznawcza Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zorganizowała Młodzieżowy Sejmik Krajoznawczy Beskidy 2017, w którym brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach pod opieką pań Sylwii Winnickiej i Grażyny Płusy oraz członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pod opieką Krzysztofa Kasprzyka i Franciszka Łacha. Obsługę sejmiku zapewnili członkowie koła przewodnickiego naszego PTTK: Bogdan Zaborski, Krzysztof Szwed i Agata Maciąg oraz instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Pierwszym zwiedzanym obiektem na trasie wycieczki był zespół klasztorny bernardynów w słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym punktem programu była wędrówka piesza po Beskidzie Małym. Po około 2 godzinach marszu doszliśmy do góry Żar, która wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. i na której znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo - pompowej oddany do użytku w 1979 roku. Ma o kształt deltoidu, 650 m długości oraz 250 m szerokości i głębokość 28 m. Woda z tego zbiornika jest używana do napędzania olbrzymich turbin w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, szczególnie w porze emisji popularnych seriali lub meczy. Po obejrzeniu tego cudu techniki zeszliśmy do Międzybrodzia Żywieckiego, obserwując po drodze anomalię magnetyczną, polegającą na poruszaniu się przedmiotów (wbrew prawu ciążenia) pod górę. Po przybyciu do Węgierskiej Górki i zakwaterowaniu spotkaliśmy się wszyscy w świetlicy, gdzie prezes Oddziału Międzyszkolnego PTTK Krzysztof Kasprzyk opowiedział o działalności starachowickiego Oddziału PTTK. Następnie Agata Maciąg przedstawiła prezentację „Bądź bezpieczny na szlaku”. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki związane z akcją PTTK „Zanim wyruszysz na szlak”. Na zakończenie tego wieczoru śpiewaliśmy ulubione piosenki. Drugiego dnia po śniadaniu, wyruszyliśmy do Fortu „Wędrowiec”, który ze względu na bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku nazwany został „Westerplatte Południa”. Następnie udaliśmy się do Koniakowa, gdzie w Chacie „Na Szańcach” pan Tadeusz Rudzki opowiadał ciekawie o życiu górali oraz demonstrował narzędzia i instrumenty ludowe. Po tej fascynującej wizycie przejechaliśmy do Jaworzynki i pieszo przeszliśmy na Trójstyk. Jest to miejsce gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Przez Przełęcz Kubalonkę dojechaliśmy do Wisły. Obserwowaliśmy przygotowania do konkursu skoków w ramach Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ostatnim punktem programu był wjazd koleją linową na Czantorię w Ustroniu. Tutaj mogliśmy podziwiać piękno Beskidów oraz oglądać zmagania uczestników Ultramaratonu „Piekło Czantorii”. Do Starachowic wróciliśmy późnym wieczorem pełni wrażeń i z nadzieją na rychły powrót w Beskidy.

Zdjęcia Krzysztof Szwed


Zajęcia profilaktyczne

Dziś w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia profilaktyczne realizowane w ramach projektu „Starachowice bezpieczne w praktyce IV" współfinansowane ze środków rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Prelegentami byli przedstawiciele: Gminy Starachowice, Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, Oddziału Celnego w Starachowicach, Straży Ochrony Kolei. Dziękujemy za ciekawą prelekcję.


Święto Niepodległości

Uroczysta akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 2a i 2b pod kierunkiem pani Anety Różalskiej i pani Małgorzaty Skorek. To była wspaniała lekcja historii.


Halloween 2017


W dniu 22.10.2017r. w ramach II Międzynarodowych Targów Turystycznych odbywających się w Nadarzynie koło Warszawy wręczono prestiżowe nagrody dla kilkunastu podmiotów zajmujących się w Polsce turystyką kwalifikowaną. W dostojnym gronie laureatów z całego kraju znalazł się Oddział Międzyszkolny PTTK ze Starachowic. Pamiątkowy certyfikat Organizatora Godnego Polecenia z rąk profesora Jacka Potockiego prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego odebrał wiceprezes Oddziału kolega Krzysztof Szwed. Należy podkreślić, że wszyscy, którzy przyczynili się do tak wysokiej oceny jury pracują na rzecz Oddziału Międzyszkolnego PTTK społecznie, poświęcając swój czas pro publico bono.

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach od wielu lat organizuje szereg imprez turystyczno-krajoznawczych głównie dla mieszkańców naszego miasta, powiatu i regionu. Na szczególną uwagę zasługują imprezy cykliczne: Ogólnopolski Rajd Nocny Świętego Emeryka Organizacja wycieczek (nie tylko) wakacyjnych „Wędruj z nami” Piknik Archeologiczny „Rydno" Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację Spotkania na Wykusie - akcja sprzątania szlaków turystycznych „Nasze góry - czyste góry"


Dzień Nauczyciela


XI Ogólnopolskie Podziemne Zawody Strzeleckie z Broni Pneumatycznej 6-8.10 Bochnia
XVI SPOTKANIE NA WYKUSIE NASZE GÓRY CZYSTE GÓRY - piątek 29 wrześniaI TURYSTYCZNY ZŁAZ POKOLEŃ
"OD GAGATKA DO DZIADKA" - zlot na polanie w Lipiu

Starachowicki złaz to jedna z wielu imprez w ramach ogólnopolskiej akcji „Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna” zainicjowanej przez Zarząd Główny PTTK. Pomimo niesprzyjającej aury, na starcie pojawiło się liczne grono turystów w wieku od 7 do 70 lat: rodziny z dziećmi i wnukami, młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 oraz Uczestnicy mieli do wyboru 3 trasy.

Trasę pieszą prowadził Bogdan Zaborski, trasę rowerową Tomasz Cygan a drezynową Andrzej Cygan.

Zlot wszystkich tras nastąpił w Lipiu, gdzie uczczono pamięć zmarłego 18.09.2017 r. druha Stefana Derlatki. Następnie podczas trwania ogniska odbywały się przejażdżki drezynami oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Główny PTTK i Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat. Zlot przeprowadzili: Anna Tarnopolska, Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Kącik krajoznawczy przygotowała Elżbieta Durlej a obsługę Złazu zapewnili członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1. Imprezę zakończył przejazd kolejką wąskotorową z Lipia do Starachowic, ufundowany przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Mamy nadzieję, że sobotni Złaz na stałe zagości w kalendarzu imprez turystycznych naszego regionu.


Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 15-17.09.2017r.

 Najlepsze Zawodniczki w konkurencji Pistolet Pneumatyczny

 Uczennice: Gabriela Rybicka i Aleksandra Orłowska

GRATULACJE!!!!


Sprzątanie Świata 2017


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Webmaster : I.Ponikowska