WARUNKI SZCZEGÓLNE DO UBEZPIECZENIA NNW HESTIA BIZNES DLA dzieci i młodzieżyRok szkolny 2017/2018


Sukcesy uczniów w roku szkolnym 2017/2018Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Generała Antoniego Hedy – Szarego

21 czerwca 2018r. – Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Generała Antoniego Hedy – Szarego w leśniczówce Klepacze Nadleśnictwo Starachowice, w której wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum: klasa 2b, delegacje z klas 2a i 2c, poczet sztandarowy. Uczniowie zaprezentowali patriotyczny program artystyczny pod kierunkiem polonistki pani Grażyny Rojek. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i udział w uroczystości oraz za ogromną wytrwałość i godne reprezentowanie Gimnazjum nr 1 w niezwykle trudnych warunkach, bo przy ponad trzydziestostopniowym upale. Drodzy uczniowie i nauczyciele, „Jesteście Wielcy”!


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018, przygotowane przez uczniów klas drugich pod kierunkiem p. Grażyny Rojek i p. Marty Mazur. Gratulujemy uczniom wyróżnień, nagród, sukcesów -tych dużych i tych całkiem niewielkich ! „Zamawiamy słońce na dwa miesiące” – życzymy niezapomnianych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.


Pożegnanie absolwentów 2018

W piątek 15 czerwca uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” pożegnali się uroczyście ze szkołą. W piątek 15 czerwca młodzież zaprezentowała się po raz ostatni w programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Moniki Kosiór i Dagmary Ptak. Były kwiaty i podziękowania za trud włożony w wychowanie i nauczanie. Pani dyrektor Renata Topolska wręczyła nagrody książkowe dla najlepszych uczniów, sportowców i społeczników, listy pochwalne dla rodziców oraz dyplomy za zaangażowanie w życie szkoły. Młodzież klas trzecich uroczyście przekazała sztandar szkoły klasom drugim. Część oficjalna zakończyła się pięknie odtańczonym polonezem, do którego przygotowała uczniów pani dyrektor Renata Topolska. Potem młodzież bawiła się już przy swojej ulubionej muzyce.


Dzień sportu


Sportowy Turniej Profilaktyczny

23 maja uczniowie naszego gimnazjum zajęli II miejsce w IV Sportowym Turnieju Profilaktycznym „Zachowaj trzeźwy umysł – nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3a i 2a pod kierunkiem p. Magdaleny Wójcickiej i p. Agnieszki Moroń. Gratulujemy


XII Powiatowy Konkurs Informatyczny

Powiatowy Konkurs Informatyczny składał sie z dwóch części. Część pierwsza polegała na przygotowaniu pracy multimedialnej na temat: „100 lat Niepodległości – wydarzenia, postacie i rozwój naszego regionu”. prace zgłoszone przez naszych gimnazjalistów obejmowały film, stronę internetową oraz prezentacje multimedialne. Druga część polegała na rozwiązaniu przez uczestników testu z zakresu technologii informacyjnej na szkolnej platformie edukacyjnej. Konkursową rywalizację wygrał Filip Borowiec z klasy 3b, komisja konkursowa wyróżniła także : Adriana Września z klasy 3a. W tym konkursie wzięli również udział: Gabriela Rybicka z klasy 3a, Mateusz Kozdęba z klasy 3b oraz Gabriel Sierpień z klasy 2b. Gimnazjalistów przygotowała p.Izabela Ponikowska. GRATULACJE !!!!Konkurs poetycki

25 kwietnia odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie XIV edycji konkursu poetyckiego „Moja szkoła, moje miasto, moja Mała Ojczyzna”. W kategorii poetyckiej 3 miejsce zdobyła Ewelina Bryła z klasy 3b. W kategorii prozatorskiej zwyciężyła Weronika Zielińska z klasy 2b, a 2 miejsce zajęła Natalia Gębura z klasy 3b. Dyplom za udział otrzymał Mateusz Kozdęba z klasy 3b. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !


Święto Konstytucji 3 maja

Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów z klasy 2b pod kierunkiem pani Doroty Ociesy i pana Franciszka Łacha.


Uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych

17 kwietnia w sali konferencyjnej Omega na terenie Targów Kielce odbyły się uroczystości wręczenia dyplomów i medali 75 laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych oraz 257 laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów dotychczasowych gimnazjów prowadzonych w szkołach innego typu województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2017/2018. Świętokrzyski Kurator Oświaty pogratulował laureatom i nauczycielom wytrwałości w dążeniu do celu oraz sukcesów w konkursach. Pamiątkowe medale i dyplomy laureatom wręczali: Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w osobach: Jacek Wołowiec, Krzysztof Łysak, Elżbieta Dudek. Laureaci oprócz medali i dyplomów otrzymali pamiątkowe piernikowe serca z datą symbolizującą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości brała udział nasza laureatka konkursu biologicznego Katarzyna Żurowska.


Beskidy 2018

Wyprawa w Beskid Żywiecki odbyła się w dniach 20-23.04.2018 r. i została zorganizowana przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W tegorocznym Rajdzie Górskim wzięli udział członkowie SKKT Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, SKKT ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach oraz członkowie SKKT z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej ze Stawu Kunowskiego.
Kierownikiem rajdu był prezes Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach, przodownik turystyki górskiej Krzysztof Kasprzyk. Wycieczka rozpoczęła się w piątek 20 kwietnia 2018 r. Uczestnicy bezpośrednio po egzaminie gimnazjalnym autokarem udali się do miejscowości Złatna, w Beskidzie Żywieckim. Po dotarciu na miejsce grupa wyruszyła pieszo w drogę do Schroniska Górskiego PTTK na Hali Lipowskiej (1290 m n.p.m.). Dotarcie na miejsce zajęło ok. 2 godziny. W schronisku odbyła się obiadokolacja, a następnie uczestnicy zostali zakwaterowani w pokojach. Dzień zakończył wieczór krajoznawczy ,,Góry, nasze góry”. Następnego dnia po śniadaniu, turyści biorący udział w rajdzie wyruszyli ze schroniska. Trasa przejścia wyglądała następująco: Hala Lipowska - Trzy Kopce (1216 m n.p.m.) - Hala Miziowa (1270 m n.p.m.) - Trzy Kopce - Hala Lipowska i trwała ok. 6 godz. Grupa powróciła do schroniska o godz. 16:00. O godz. 18:00 była obiadokolacja, a wieczorem odprawa połączona z wieczorem piosenki.
Trzeciego dnia po wyśmienitym śniadaniu wszyscy udali się na wędrówkę, która trwała 5 godzin i przebiegała następująco: Hala Lipowska - Martoszka (1288 m n.p.m.)- Romanka (1366 m n.p.m.)  Hala Rysianka - Hala Lipowska.
Po powrocie zjedliśmy obiad. Później uzupełnialiśmy książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej. Pod koniec dnia o godzinie 19:00 odbył się wieczór pożegnalny pod hasłem "A w górach nie ma już nikogo" oraz wspólne ognisko z kiełbaskami. Ostatniego dnia po śniadaniu grupa wyruszyła w drogę powrotną ze schroniska do Żabnicy Skałki (Hala Lipowska -€ Hala Rysianka -€ Żabnica Skałka) gdzie czekał na nią autokar, którym wyruszyli z powrotem do Starachowic. O godzinie 19:26, po dotarciu na miejsce wycieczka dobiegła końca.
Tekst: Kamil Rybak uczeń Gimnazjum nr 1 w Starachowicach
Foto: Arkadiusz Cybuch


VII Konkurs Prac Uczniowskich

Dnia 12 kwietnia 2018 r. w godzinach od 9.00 do 12.00 na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbyła się VII edycja Festiwalu Nauki. Podczas festiwalu odbył się jak co roku konkurs prezentacji naukowych, którego koordynatorem jest I Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic wraz ze Stowarzyszeniem Nasza Jedynka.

II MIEJSCE zdobyły Ewelina Bryła i Marta Ziewiec  z klasy 3b
III  MIEJSCE uzyskali Mateusz Kozdęba, Filip Podwiak  z klasy 3B.
W konkursie wzięli również uczniowie klasy 2B Filip Podgórski i Jakub Kawałek.
XII Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację - Impreza na Orientację

W tegorocznych Mistrzostwach brało udział 17 zespołów: • w kategorii TP (szkół podstawowych) – 11 zespołów, • w kategorii TM (szkół gimnazjalnych) – 3 zespoły, • w kategorii TO (open) – 3 zespoły. Mistrzostwa przeprowadzono w dniu 7 kwietnia 2018 roku na terenie wokół basenu przy ul. Szkolnej oraz w pobliskim lesie.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Kategoria TP /szkoły podstawowe/:
I miejsce - SP w Nietulisku Dużym (Nawojka Wojtasik, Zofia Wojtasik, opiekun Aneta Tokarska-Wojtasik).
II miejsce - SP nr 10 w Starachowicach (Joanna Kosecka, Aleksandra Maj, Maja Młynarczyk, drużyna przygotowana przez panią Sylwię Winnicką, opiekun Marcin Kusiak).
III miejsce - SP nr 13 w Starachowicach (Fryderyk Kijas, Dominik Chmiel, Piotr Rymarczyk, opiekun Piotr Adamus).
Kategoria TM /gimnazja/:
I miejsce - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Ada Marek, Alicja Bojara, Katarzyna Cieślik, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
II miejsce - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Agata Tarnopolska, Aleksandra Krawczyk, Katarzyna Żurowska, opiekunowie: Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach).
III miejsce - Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Natalia Szlachowska, Nikolina Błach, Kamil Kuciński, opiekunowie: Franciszek Łach, Krzysztof Kasprzyk).
Kategoria TO /open/:
I miejsce - „Familia Wojtasików” z Nietuliska Dużego (Marcelina Wojtasik, Aneta Tokarska-Wojtasik)
II miejsce - II LO w Starachowicach (Agata Klepacz, Weronika Kuśmierczyk, Katarzyna Sławek, opiekun Norbert Kutyła).
III miejsce - Drużyna OM PTTK Starachowice (Justyna Jagieła, Daniel Kasperkiewicz).
Podsumowanie Mistrzostw odbyło się przy ognisku przy Wiacie, na terenie Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta w Starachowicach oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach, zostały wręczone przez: Wicestarostę Powiatu Starachowickiego pana Marka Pawłowskiego, przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pana Włodzimierza Orkisza, dyrektora Gimnazjum nr 1 w Starachowicach panią Renatę Topolską, Sędziego Głównego zawodów pana Pawła Kowalczyka oraz Krzysztofa Kasprzyka prezesa Zarządu Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach.
Sędzia Główny: Paweł Kowalczyk - Przodownik Imprez na Orientację nr 446.
Budowniczy trasy: Paweł Kowalczyk, Tomasz Cygan.
Obsługa imprezy: Aleksandra Dunal, Weronika Zielińska, Klaudia Wybraniec, Mikołaj Jop, Eligiusz Ziewiec - SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, Lidia Kosno, Krzysztof Szwed - koło przewodników i pilotów PTTK w Starachowicach. Organizatorzy: * Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach * Gimnazjum nr 1 im. generała Antoniego Hedy „Szarego” w Starachowicach. Organizatorzy składają podziękowania Starostwu Powiatowemu w Starachowicach, Urzędowi Miasta w Starachowicach oraz Miejskiemu Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach za pomoc w organizacji imprezy.


Wizyta w murach Technikum nr 2

Dnia 4 kwietnia grupa uczniów naszego gimnazjum gościła w przyjaznych murach Technikum nr 2 na warsztatach informatycznych. Naszym wspaniałym i bardzo zaangażowanych przewodnikiem był pan Radosław Mroczek, który wprowadził wszystkich w tajniki kierunku informatyka. Zwiedziliśmy pracownię diagnostyki urządzeń komputerowych, pracownię sieci komputerowych, zapoznaliśmy sie z techniką programowania robotami z także programowaniem witryn internetowych w języku JavaScript. Dzięki takim warsztatom dowiedzieliśmy się wiele praktycznych faktów związanych z profilem technik informatyk.


Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka w Gimnazjum nr 1

We wtorek 26 marca podsumowano obchody XXVI Tygodnia Kultury Języka. W tym roku przebiegał on pod hasłem ,,Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie". Rozwijanie kompetencji oratorskich wśród młodzieży jest niezwykle ważne, ponieważ sztuka pięknego mówienia i pisania jest dziś bardzo potrzebna. Często o tym zapominamy i nie przywiązujemy wagi do słów, jakimi się posługujemy. To błąd, ponieważ sposób wypowiadania myśli i uczuć świadczy o tym, jakimi jesteśmy ludźmi. Umiejętności oratorskie są zatem niezbędne do kreowania siebie jako osoby obytej i kulturalnej. Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 1 wzięli udział we wszystkich działaniach mających na celu propagowanie poprawnej polszczyzny, pięknej mowy i czytelnictwa. Odbyły się konkursy, które wyłoniły mistrzów słowa, ortografii i poprawnej polszczyzny. Tytuł Mistrza Ortografii Gimnazjum nr 1 zdobyła Katarzyna Żurowska z kl.II b. Po laur zwycięstwa w konkursie ,,Z polszczyzną za pan brat" sięgnęła Natalia Gębura z kl.III b, II miejsce zajęła Katarzyna Żurowska z kl.II b, a III miejsce przypadło Aleksandra Bąk z kl.II b. Wiele emocji wzbudziła konkurencja, w której uczestnicy popisywali się swoimi umiejętnościami oratorskimi. Jury postanowiło nagrodzić wybitnych mówców: Marka Samsonowskiego, Katarzynę Żurowską, Agatę Tarnopolską z kl.II b oraz Natalię Gęburę z kl.II b. Przyznano także wyróżnienia dla Mariusza Mączki z kl.II c i Gabrysi Rybickiej z kl.III a. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Spotkanie zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów utalentowanych aktorsko. Natalia Gębura, Natalia Szlachowska, Nikolina Błach, Mateusz Kozdęba i Gabrysia Rybicka przedstawili uwspółcześnioną historię Balladyny, która okazała się przedsiębiorczą bizneswoman. Agata Tarnopolska w swoim monogramie przybliżyła nam punkt widzenia sfrustrowanego ucznia. Jej występ wprowadził wszystkich w doskonały humor. Nad przebiegiem i podsumowaniem tegorocznego Tygodnia Kultury Języka czuwały panie polonistki - Grażyna Rojek i Monika Niwicka.


III Konkurs historyczny „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918”

W finale III Konkursu historycznego „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918”, który odbył się 23 marca 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach zwyciężył  uczeń klasy II b Gimnazjum nr 1 w Starachowicach Marcin Walendzik. 9 miejsce zajęła Katarzyna Żurowska z klasy II b, a w finale startował również Mateusz Kozdęba z klasy III b.


XLVI Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy

W sobotę 17 marca 2018 r. w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach odbyły się eliminacje powiatowe XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego organizowane przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach oraz Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W eliminacjach udział wzięło 9 trzyosobowych zespołów w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Młodzież najpierw pisała test wiedzy obejmujący pytania krajoznawcze dotyczące powiatu i regionu, pytania turystyczne, topograficzne, związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz dotyczące udzielania pierwszej pomocy. W drugiej części młodzież zmagała się z rowerowym torem przeszkód, samarytanką, mierzeniem odległości w terenie, rzucaniem do celu, rozpoznawaniem roślin i zwierząt oraz śladów i tropów zwierząt oraz rozpoznawaniem atrakcji turystycznych regionu. Celem turnieju było promowanie poznawania przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania i rozwijanie sprawności fizycznej. Zwycięstwo odniosły następujące drużyny: Szkoła Podstawowa nr 11 w Starachowicach (Joanna Krupa, Aleksandra Walkiewicz, Martyna Woszczyna, opiekun Artur Turaj), Gimnazjum nr 1 w Starachowicach (Jakub Chrząszcz, Michał Jeż, Stanisław Surdy, opiekun Krzysztof Kasprzyk), I LO w Starachowicach (Julia Dwojak, Paweł Klepner, Jakub Łygan, opiekun Przemysław Wolszczak). Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach wręczali wicestarosta Powiatu Starachowickiego pan Marek Pawłowski oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pani Renata Topolska. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały powiat starachowicki podczas eliminacji wojewódzkich. Sędzią Głównym etapu powiatowego XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego była Agata Maciąg. Jury tworzyli członkowie kadry Międzyszkolnego Oddziału PTTK oraz pedagodzy: Lidia Kosno, Bogdan Kosowski, Krzysztof Szwed, Mateusz Szwed, Michał Surma, Bogdan Zaborski, Grzegorz Gadomski i Paweł Brzozowski. Obsługę imprezy zapewnili uczniowie klasy IIb Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pod opieką wychowawcy.                                               Foto: Krzysztof Szwed


XXX RAJD WAGAROWICZA

Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Gimnazjum nr 1 w Starachowicach zorganizował XXX RAJD WAGAROWICZA. Rajd odbył się w poniedziałek 19 marca 2018 roku. Ponad 140 osób wędrowało w zimowej aurze wybranymi trasami na zlot rajdu, który odbył się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Uczestnikami byli uczniowie SP nr 10, SP nr 11, SKKT Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 w Starachowicach, Zespołu Szkół z Krynek i SKKT z Placówki Szkolno-Wychowawczej ze Stawu Kunowskiego. Przy wspólnym ognisku młodzież z opiekunami wysłuchała gawędy Bogdana Zaborskiego o staropolskich obrzędach powitania wiosny, a następnie odbyło się spalenie Marzanny. Na koniec zwiedzano Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Ostatnie gąski pięćdziesiąta rocznica wygaszenia wielkiego pieca w Starachowicach". Wydarzenie to miało miejsce 19 marca 1968 roku.                                                              Foto: Sylwia Winnicka


Sylwetka uczennicy klasy 2B

Katarzyna Żurowska jest uczennicą klasy 2B Gimnazjum nr 1 w Starachowicach. W tym roku uzyskała tytuł laureata w XV Wojewódzkim Konkursie z Biologii oraz III miejsce w powiatowym konkursie przyrodniczym ,,Z przyrodą za pan brat”, który składał się z części biologicznej i chemicznej.

Kasia jest osobą skromną i ma wszechstronne zainteresowania. W biologii pasjonuje się genetyką oraz anatomią i fizjologią człowieka oraz antropogenezą. Interesują ją dzieje Ziemi a  także nierozwikłane zagadki kosmosu. Lubi zwierzęta, jest bystrym obserwatorem przyrody. Przyjemność sprawiają jej długie spacery i piesze wędrówki. Jest członkiem Międzyszkolnego koła PTTK działającego przy Gimnazjum nr 1.

 

IV Powiatowy Turniej Przyrodniczy "Z Przyrodą za Pan Brat"

Dnia 17 marca 2018r. odbył się w II LO konkurs przyrodniczy "Z przyrodą za pan brat" składający się z części biologicznej i chemicznej. Uczennica klasy 2B Katarzyna Żurowska zajęła III miejsce, w tym konkursie wzięli również udział: Marta Ziewiec, Filip Podwiak, Mateusz Kozdęba. GRATULACJE WSZYSTKIM.

XIII powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego "W świat z niemieckim"

Dnia 03.03 w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się powiatowy etap konkursu języka niemieckiego dla gimnazjalistów. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie klas gimnazjalnych mogą sprawdzić poziom swojej wiedzy z języka niemieckiego a także przyczynił sie do promowania w naszym powiecie tego pięknego języka. Marta Ziewiec uczennica klasy 3B została zwycięzcą XIII edycji tego konkursu, który składał sie z dwóch części: pisemnej i ustnej.


Sukcesy

Do III etapu konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:

KATARZYNA ŻUROWSKA w konkursie biologicznym
MARCIN WALENDZIK w konkursie historycznym.


„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

Mijają lata i wieki, a słowa Jana Zamoyskiego są wciąż aktualne. Wychowanie i kształcenie w szkołach musi prowadzić do tego, by człowiek wiedział, kim jest, jakie jest jego pochodzenie, przeznaczenie, jakim dziedzictwem kultury polskiej i europejskiej dysponuje na co dzień, jak rozmawiać z innymi, jak zrozumieć starszych, jak być świadomym Polakiem- patriotą i Europejczykiem. Takie przekonanie od wielu lat współtworzy model wychowania naszych uczniów. 9 lutego 2018 roku społeczność Gimnazjum nr 1 w Starachowicach obchodziła Dzień Patrona Szkoły gen. A. Hedy „Szarego”. Impreza ta wpisana była w szkolny kalendarz obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym roku świętowaliśmy, uczestnicząc w rajdzie- lekcji historii „w terenie”. Wyruszyliśmy spod szkoły, by udać się pod pomnik na Piotrowym Polu. Zapalony znicz, chwila zadumy i okolicznościowa gawęda przewodnika i historyka Bogdana Zaborskiego wprowadziły nas w miniony czas. Uczestników rajdu (wraz z drugim przewodnikiem Jerzym Krawczykiem) przywitali przy pomniku przedstawiciele Nadleśnictwa Marcule – współorganizatorzy rajdu, którzy towarzyszyli nam przez całą trasę. Zlot odbył się w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. biskupa Jana Chrapka. W tym miejscu wyrażamy szczególną wdzięczność Nadleśnictwu Marcule za bezinteresowną pomoc, gościnność i serdeczność. W Marculach złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem naszego Niezłomnego Patrona. Następnie wysłuchaliśmy okolicznościowych wystąpień dyrektor szkoły Renaty Topolskiej i wicestarosty Marka Pawłowskiego, który podkreślił radosny charakter Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W związku z patriotycznym charakterem imprezy rozstrzygnięty został, ogłoszony wcześniej, konkurs plastyczny pt. „Żołnierze Niezłomni”. I miejsce zdobył Oskar Wiśniewski, II miejsce Cezary Hamrol – obaj z klasy II a, III miejsce przypadło Klaudii Wybraniec z klasy II b. Pięknie brzmiały także pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów z klas II b, III a i III b. Rajdowy charakter przedsięwzięcia dopełniło ognisko. Bigosu, pieczonych kiełbasek, pączków i gorących napojów nie zabrakło dla nikogo. W tym miejscu dziękujemy dyrektor szkoły Renacie Topolskiej, której talent organizacyjny ujawnił się po raz kolejny. Każdy uczestnik rajdu otrzymał także bezpłatnie okolicznościowy znaczek rajdowy. Zaangażowanie dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców, pracowników administracji sprawiło, że tegoroczne Święto Patrona Szkoły udało się doskonale i spełniło założone cele. Wśród organizatorów na szczególne wyróżnienie zasługują nauczyciele: Krzysztof Kasprzyk, Franciszek Łach i Anna Tarnopolska. Najważniejszym uczestnikiem imprezy była jednak młodzież szkolna, która swoją postawą wspaniale wpisała się w charakter tego święta. Skupieni i zasłuchani podczas podniosłych momentów wędrówki, a później radośni, rozbawieni i roztańczeni przy ognisku, potwierdzili, że imprezy o takim charakterze są potrzebne i mają głęboki sens. Na szczęście dzisiaj patriotyzm polega na czymś innym niż dawniej, kiedyś…. Najważniejsze, by młodzi ludzie wiedzieli i pamiętali, że nie wolno deptać przeszłości ołtarzy, ale na nich doskonalsze wznieść.


Podsumowanie I półrocza

8.02.2018r. w Gimnazjum nr 1 dokonaliśmy podsumowania wyników nauczania za I semestr. Najwyższą średnią uzyskała klasa 2b – 4,09. Pani dyrektor Renata Topolska wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen. Są to: Karolina Chrząszcz i Aleksandra Kasperska z klasy 2a; Katarzyna Żurowska, Agata Tarnopolska, Kamil Rybak, Marcin Walendzik, Klaudia Wybraniec i Aleksandra Dunal z klasy 2b; Mariusz Mączka i Dominik Ruszkiewicz z klasy 2c; Gabriela Rybicka z klasy 3a; Mateusz Kozdęba, Natalia Gębura i Ewelina Bryła z klasy 3b.

Prymusem szkoły okazał się Mateusz Kozdęba z klasy 3b ze średnią ocen 5,38. Spotkanie uświetnił występ uczniów z klasy 2b uczęszczających na zajęcia teatralne, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Ja, Narcyz”. Taniec, muzyka i słowo – to elementy, które połączyły w całość inscenizację o mitologicznym rodowodzie. Przesłanie wynikające z tej prezentacji odczytaliśmy bez problemu, ponieważ uniwersalizm mitów sprawia, że są one wciąż aktualne. W każdym z nas odzywa się czasem zapatrzony w siebie, egoistyczny narcyz. Zakończenie przedstawienia bardzo wyraźnie wskazuje na to, by dostrzec obok siebie drugiego człowieka. W inscenizacji przygotowanej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Grażyny Rojek wzięli udział: Klaudia Wybraniec, Aleksandra Jop, Natalia Jop, Agata Tarnopolska, Weronika Zielińska, Katarzyna Żurowska i Kamil Rybak.


Mam talent 2018


Jasełka w Gimnazjum nr 1

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane przez uczniów. Nie inaczej było w tym roku. 19 grudnia 2017 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W świąteczny nastrój wprowadził nas występ Agaty Tarnopolskiej z kl. IIb, która zagrała i zaśpiewała kolędę ,,Wśród nocnej ciszy”. Uczniowie klas II przypomnieli, co wydarzyło się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Mieliśmy okazję jeszcze raz uświadomić sobie, jaką wyjątkową moc i magię mają te święta. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Jasełka zakończył występ Weroniki Zielińskiej i Oli Dunal z kl. IIb, które przebojowo wykonały utwór ,,Mario, czy już wiesz?” Na zakończenie były życzenia od pani dyrektor Renaty Topolskiej i łamanie się opłatkiem. Nad całością czuwały nauczycielki: Magdalena Wójcicka i Monika Niwicka.


XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 13 grudnia odbył się etap rejonowy olimpiady zdrowego stylu życiaPCK, wzięło w nim udział 16 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.  

Katarzyna Żurowska z klasy 2B zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gratulacje Kasiu!!!!!"Nie daj szansy AIDS-bądź odpowiedzialny"

Dnia 8 grudnia odbyła się impreza prozdrowotna o tematyce HIV i AIDS. Uczniowie klasy 2 B:Katarzyna Żurowska, Wojciech Jarosiński, Agata Tarnopolska, Marcin Walendzik, Klaudia Wybraniec, Aleksandra Jop, Natalia Jop, Filip Podgórski, Weronika Zielińska i Aleksandra Dunal przedstawili wzruszający program artystyczny. Podczas tej imprezy Alicja Różalska i Aleksandra Krawczyk przygotowały plakat dotyczący problemu zakażanych wirusem HIV. Tego dnia również rozstrzygnięto konkurs poetycki ph " Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" wyróżnienia otrzymali: Weronka Zielińska, Natalia Gębura, Mateusz Kozdęba.


MŁODZIEŻOWY SEJMIK KRAJOZNAWCZY 2017

W dniach 17-18 listopada 2017 roku Komisja Krajoznawcza Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach zorganizowała Młodzieżowy Sejmik Krajoznawczy Beskidy 2017, w którym brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach pod opieką pań Sylwii Winnickiej i Grażyny Płusy oraz członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1 w Starachowicach pod opieką Krzysztofa Kasprzyka i Franciszka Łacha. Obsługę sejmiku zapewnili członkowie koła przewodnickiego naszego PTTK: Bogdan Zaborski, Krzysztof Szwed i Agata Maciąg oraz instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Pierwszym zwiedzanym obiektem na trasie wycieczki był zespół klasztorny bernardynów w słynnej Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym punktem programu była wędrówka piesza po Beskidzie Małym. Po około 2 godzinach marszu doszliśmy do góry Żar, która wznosi się na wysokość 761 m n.p.m. i na której znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo - pompowej oddany do użytku w 1979 roku. Ma o kształt deltoidu, 650 m długości oraz 250 m szerokości i głębokość 28 m. Woda z tego zbiornika jest używana do napędzania olbrzymich turbin w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, szczególnie w porze emisji popularnych seriali lub meczy. Po obejrzeniu tego cudu techniki zeszliśmy do Międzybrodzia Żywieckiego, obserwując po drodze anomalię magnetyczną, polegającą na poruszaniu się przedmiotów (wbrew prawu ciążenia) pod górę. Po przybyciu do Węgierskiej Górki i zakwaterowaniu spotkaliśmy się wszyscy w świetlicy, gdzie prezes Oddziału Międzyszkolnego PTTK Krzysztof Kasprzyk opowiedział o działalności starachowickiego Oddziału PTTK. Następnie Agata Maciąg przedstawiła prezentację „Bądź bezpieczny na szlaku”. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki związane z akcją PTTK „Zanim wyruszysz na szlak”. Na zakończenie tego wieczoru śpiewaliśmy ulubione piosenki. Drugiego dnia po śniadaniu, wyruszyliśmy do Fortu „Wędrowiec”, który ze względu na bohaterską obronę we wrześniu 1939 roku nazwany został „Westerplatte Południa”. Następnie udaliśmy się do Koniakowa, gdzie w Chacie „Na Szańcach” pan Tadeusz Rudzki opowiadał ciekawie o życiu górali oraz demonstrował narzędzia i instrumenty ludowe. Po tej fascynującej wizycie przejechaliśmy do Jaworzynki i pieszo przeszliśmy na Trójstyk. Jest to miejsce gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Przez Przełęcz Kubalonkę dojechaliśmy do Wisły. Obserwowaliśmy przygotowania do konkursu skoków w ramach Pucharu Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ostatnim punktem programu był wjazd koleją linową na Czantorię w Ustroniu. Tutaj mogliśmy podziwiać piękno Beskidów oraz oglądać zmagania uczestników Ultramaratonu „Piekło Czantorii”. Do Starachowic wróciliśmy późnym wieczorem pełni wrażeń i z nadzieją na rychły powrót w Beskidy.

Zdjęcia Krzysztof Szwed


Zajęcia profilaktyczne

Dziś w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia profilaktyczne realizowane w ramach projektu „Starachowice bezpieczne w praktyce IV" współfinansowane ze środków rządowego programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017. Prelegentami byli przedstawiciele: Gminy Starachowice, Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, Oddziału Celnego w Starachowicach, Straży Ochrony Kolei. Dziękujemy za ciekawą prelekcję.


Święto Niepodległości

Uroczysta akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 2a i 2b pod kierunkiem pani Anety Różalskiej i pani Małgorzaty Skorek. To była wspaniała lekcja historii.


Halloween 2017


W dniu 22.10.2017r. w ramach II Międzynarodowych Targów Turystycznych odbywających się w Nadarzynie koło Warszawy wręczono prestiżowe nagrody dla kilkunastu podmiotów zajmujących się w Polsce turystyką kwalifikowaną. W dostojnym gronie laureatów z całego kraju znalazł się Oddział Międzyszkolny PTTK ze Starachowic. Pamiątkowy certyfikat Organizatora Godnego Polecenia z rąk profesora Jacka Potockiego prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego odebrał wiceprezes Oddziału kolega Krzysztof Szwed. Należy podkreślić, że wszyscy, którzy przyczynili się do tak wysokiej oceny jury pracują na rzecz Oddziału Międzyszkolnego PTTK społecznie, poświęcając swój czas pro publico bono.

Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach od wielu lat organizuje szereg imprez turystyczno-krajoznawczych głównie dla mieszkańców naszego miasta, powiatu i regionu. Na szczególną uwagę zasługują imprezy cykliczne: Ogólnopolski Rajd Nocny Świętego Emeryka Organizacja wycieczek (nie tylko) wakacyjnych „Wędruj z nami” Piknik Archeologiczny „Rydno" Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy Mistrzostwa Powiatu Starachowickiego w Marszu na Orientację Spotkania na Wykusie - akcja sprzątania szlaków turystycznych „Nasze góry - czyste góry"


Dzień Nauczyciela


XI Ogólnopolskie Podziemne Zawody Strzeleckie z Broni Pneumatycznej 6-8.10 Bochnia
XVI SPOTKANIE NA WYKUSIE NASZE GÓRY CZYSTE GÓRY - piątek 29 wrześniaI TURYSTYCZNY ZŁAZ POKOLEŃ
"OD GAGATKA DO DZIADKA" - zlot na polanie w Lipiu

Starachowicki złaz to jedna z wielu imprez w ramach ogólnopolskiej akcji „Międzypokoleniowa sztafeta turystyczna” zainicjowanej przez Zarząd Główny PTTK. Pomimo niesprzyjającej aury, na starcie pojawiło się liczne grono turystów w wieku od 7 do 70 lat: rodziny z dziećmi i wnukami, młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 oraz Uczestnicy mieli do wyboru 3 trasy.

Trasę pieszą prowadził Bogdan Zaborski, trasę rowerową Tomasz Cygan a drezynową Andrzej Cygan.

Zlot wszystkich tras nastąpił w Lipiu, gdzie uczczono pamięć zmarłego 18.09.2017 r. druha Stefana Derlatki. Następnie podczas trwania ogniska odbywały się przejażdżki drezynami oraz konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Zarząd Główny PTTK i Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat. Zlot przeprowadzili: Anna Tarnopolska, Krzysztof Kasprzyk i Franciszek Łach. Kącik krajoznawczy przygotowała Elżbieta Durlej a obsługę Złazu zapewnili członkowie SKKT PTTK Gimnazjum nr 1. Imprezę zakończył przejazd kolejką wąskotorową z Lipia do Starachowic, ufundowany przez Zarząd Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Mamy nadzieję, że sobotni Złaz na stałe zagości w kalendarzu imprez turystycznych naszego regionu.


Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 15-17.09.2017r.

 Najlepsze Zawodniczki w konkurencji Pistolet Pneumatyczny

 Uczennice: Gabriela Rybicka i Aleksandra Orłowska

GRATULACJE!!!!


Sprzątanie Świata 2017


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Webmaster : I.Ponikowska